Tipy, pre zdravé obličky: čo robiť a čo nie?

Tipy, pre zdravé obličky: čo robiť a čo nie?

Viete, ako na zdravé obličky?

09.11.2023 | PoctiveSEO.sk | domacadialyza.sk

Počet pacientov s ochorením obličiek na Slovensku neustále rastie. Napriek tomu, že existujú metódy ako transplantácia alebo dialýza, ideálnym prípadom je udržiavať obličky zdravé. Ako na to? 

 

Prečo myslieť na zdravie vašich obličiek? 

Obličky sú veľmi dôležitým párovým orgánom, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní rovnováhy ľudského tela. Existuje niekoľko chorôb, ktoré môžu ich fungovanie obmedziť, dávajte si preto pozor na zlyhávanie obličiek. Zlyhanie obličiek môže byť akútne alebo chronické. 

 

Akútne zlyhanie obličiek 

Ide o náhle zníženie až stratu funkcií obličiek v priebehu 48 hod., ktoré je však v niektorých prípadoch reverzibilné. 

 

Dôvodom môže byť napríklad: výrazná dehydratácia organizmu, obštrukcia močového systému, obličkové alebo močové kamene, liekové poškodenie obličiek (lieky proti bolesti, lieky proti horúčke, cyklosporín, kontrastné látky, aminoglykozidové antibiotiká), nedostatočne liečená hypertenzia, sepsa, popáleniny, pľúcna hypertenzia, arytmie, autoimunitné poškodenie obličiek…

 

Chronické zlyhanie obličiek

V prípade, že štrukturálne alebo funkčné abnormality obličiek trvajú viac ako 3 mesiace s následným dopadom na zdravie, ide už o chronické zlyhanie alebo tzv. chronickú chorobu obličiek (CKD). 

 

Faktory podporujúce rozvoj tohto ochorenia možno rozdeliť na: 

 

– Neovplyvniteľné: geneticky podmienené choroby, vek, pohlavie

– Ovplyvniteľné: hypertenzia, cukrovka, hyperlipidémia, fajčenie, alkohol, obezita, chronická pyelonefritída, poškodenie obličiek liekmi (lieky proti bolesti, horúčke)

 

Medzi príznaky poškodených obličiek, preto môžu patriť:

 

– Opuchy, zadržiavanie vody a solí v tele

– Poruchy krvných doštičiek, hypertenzia

– Nočné močenie a polyúria

– Anémia, únava a bledosť

– Pigmentácie kože a svrbenie

– Neurologické a psychiatrické poruchy

 

Ako pomôcť zdraviu obličiek?  Pohyb

Nemusíte športovať denne, ale určité množstvo fyzickej aktivity jednoznačne patrí k zdravému životnému štýlu. Pravidelný pohyb vám pomôže udržiavať si ideálnu telesnú hmotnosť, znížiť krvný tlak a tak aj riziko chronickej choroby obličiek. 

 

Pitný režim 

Aby obličky mohli správne fungovať budú potrebovať dostatok vody. Keď nepijete dostatok vody, moč v močovom mechúre sa môže koncentrovať, čo môže viesť k silnému zápachu alebo dráždiť močový mechúr. Koncentrovaný moč môže spôsobiť pálenie pri močení a zvýšiť riziko infekcií močového mechúra alebo obličkových kameňov. Denne by ste mali prijať približne 40–50 ml tekutín na kilogram hmotnosti. Pri športe alebo horúcom počasí aj viac.

 

Mohlo by vás zaujímať: Viete, ako môžu ochorenia obličiek ovplyvniť intímny život?

 

Kontrolujte funkciu obličiek

To, že s obličkami niečo nie je v poriadku, nemusí spočiatku človek vôbec pociťovať. Pravidelné testy tak môžu objaviť problém už v zárodku.

 

Zdravá strava

Veľmi dôležité je aj dodávať telu všetky živiny. Strava je to, čo sa odzrkadlí na našom zdraví. Musí byť vyvážená a obsahovať všetky zložky v správnom pomere. Vyvážená zdravá strava vám pomáha znížiť krvný tlak, predchádzať cukrovke, srdcovo–cievnym ochoreniam atď. 

 

Čomu sa vyhnúť? 

1. Presoľovaniu jedál – diéta s vysokým obsahom soli môže tiež prispieť k rozvoju obličkových kameňov, podľa diétnych odporúčaní by ste mali konzumovať menej ako 2 300 mg sodíka denne

 

2. Fajčenie – fajčenie poškodzuje krvné cievy tela, to vedie k pomalšiemu prietoku krvi v tele a do obličiek

 

3. Kofeín – pitie kofeinových nápojov môže dráždiť močový mechúr, príliš veľa kofeínu môže tiež viesť k dehydratácii

 

4. Užívanie liekov – pochopiteľne lieky vám môžu v mnohých prípadoch zachrániť život, avšak pravidelné užívanie voľnopredajných liekov proti bolesti, môže si spôsobiť poškodenie obličiek

 

5. Konzumácia červeného mäsa – červené mäso a živočíšne bielkoviny zvyšujú tvorbu kyseliny močovej v krvi, čo môže spôsobiť zdravotné komplikácie

 

6. Konzumovať mliečne výrobky – dôvodom je vysoké množstvo fosforu obsiahnutého v týchto potravinách, čo môže viesť k ochoreniu obličiek

Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

Fotka od suzakara z Pixabay
Obrázok od macroworlds z Pixabay

Hodnotenie

Tipy, pre zdravé obličky: čo robiť a čo nie?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma