Aké sú spôsoby náhrady za chýbajúci zub?

Aké sú spôsoby náhrady za chýbajúci zub?

Pozrite sa, aké existujú možnosti zubnej náhrady.

07.08.2023 | PoctiveSEO.sk | clinicforsmile.cz

O svoj chrup by sme sa mali snažiť starať čo najlepšie. Niekedy sa však môže stať nehoda a budeme potrebovať náhradu za chýbajúci zub. S vekom sa stav nášho chrupu môže taktiež zhoršovať. Našťastie v modernej stomatológii existuje mnoho riešení, ako docieliť bezchybný chrup a opraviť vzniknuté nedokonalosti.

 

V prvom rade by sme si mali povedať, ako veľmi je dôležitá starostlivosť o zdravé zuby. Pravidelné umývanie zubov, používanie zubnej nite a medzizubných kefiek by malo byť samozrejmosťou. Dopomôcť si môžeme aj ústnymi vodami.

 

Pokiaľ sa o zuby nestaráme, ovplyvní to aj celkový stav chrupu. Vznik zubného kazu je veľmi nepríjemný a môže spôsobiť aj ďalšie problémy, ktoré budeme možno potrebovať riešiť nasledujúcimi spôsobmi.

 

Fixná zubná náhrada

Fixná zubná náhrada je taká náhrada, ktorá je pevne spojená s prirodzenými zubami pacienta a nemožno ju snímať. Pevné zubné náhrady dopĺňajú časť alebo celú zubnú korunku, nahrádzajú chýbajúci zub alebo skupinu zubov v hornom či dolnom zubnom oblúku. Fixné zubné náhrady delíme na rekonštrukcie časti koruniek, zubné korunky a zubné mostíky.

 

Zubné korunky

Zubná korunka patrí medzi pevné zubné náhrady, ktoré sú pevne pripojené na nabrúsený zub pacienta poškodený zubným kazom či úrazom. Zubné korunky sú vlastne umelé plášte doplňujúce tvar poškodeného zuba.

 

Okrem obnovenia vonkajšieho tvaru má zubná korunka aj funkciu ochrannú, kedy nabrúsený zub pacienta mechanicky spevňuje a chráni pred zubným kazom. Hlavným predpokladom na ich zhotovenie je, že z pôvodného prirodzeného zuba pacienta zostáva dostatok tvrdých zubných tkanív.

 

Výhodou zubných koruniek je ich pevné pripojenie na prirodzenom zube pacienta a krátka doba privykania. Pre chrup s umelými zubnými korunkami je veľmi dôležitá dôkladná ústna hygiena.

 

Zubné mostíky

Zubný mostík je fixná náhrada, ktorá nahrádza jeden alebo viac chýbajúcich zubov a je pevne fixovaná na dvoch alebo viacerých zuboch pacienta. Tieto zuby sa pred zhotovením zubného mostíka musia nabrúsiť na získanie miesta.

 

Konštrukcia zubného mostíka sa skladá z pilierových koruniek a z medzičlenov spojených v jeden celok. Pilierové korunky sa fixujú k nabrúseným zubom a dopĺňajú ich tvarovo. Medzičleny sú vlastnou zubnou náhradou v miestach chýbajúcich zubov. Môžu nahrádzať žuvaciu funkciu stratených zubov, musia umožňovať dobrú hygienu a nesmú dráždiť sliznice ústnej dutiny.

 

Zubné mostíky sa môžu vyhotovovať pri strate až štyroch zubov vo frontálnom úseku a až troch zubov v postrannom úseku, ak sú tieto veľké medzery ohraničené kvalitnými pilierovými zubami.

 

Zubný mostík sa nedá zhotoviť napríklad u príliš mladých ľudí, kedy nie je dokončený vývoj zuba, alebo u vážnych ochorení parodontu.

 

Zaujímavosť: Viete, ako pristupuje ajurvéda a tradičná čínska medicína k ústnej hygiene?

 

Snímateľné zubné náhrady 

Snímateľné zubné náhrady sú také zubné náhrady, ktoré môžeme po začlenení do žuvacieho ústrojenstva opätovne vyberať. Zhotovujú sa individuálne v zubnom laboratóriu.

 

Snímateľné zubné náhrady môžu nahradzovať stratené zuby a sú zakotvené na zostávajúcich zuboch pacienta a na protéznom lôžku. V porovnaní s fixnými zubnými náhradami nie je potrebná úprava prirodzených zubov a odpadá obrusovanie zubov. 

 

Nespornou výhodou sú teda lepšie hygienické podmienky v ústach, pretože zubná náhrada sa dôkladne očisťuje mimo úst. 

 

Snímateľné zubné náhrady v porovnaní s fixnými zubnými náhradami majú aj svoje nevýhody. Nižšia funkčná výkonnosť, dlhšia doba návyku patria medzi najčastejšie. 

 

Zubné implantáty

Zubné implantáty sú ideálnym riešením pri náhrade chýbajúcich zubov, pretože sa správajú a fungujú presne ako prirodzené zuby. Podmienkou pre zavedenie zubného implantátu je dostatočná výška, šírka, ako aj hustota kostného tkaniva. Zubné implantáty majú funkciu ako koreň zuba, ktorý poskytuje pevnú základňu pre fixnú zubnú korunku, prípadne zubný mostík. 

 

Zubné implantáty sú obľúbeným a efektívnym dlhodobým riešením pre ľudí, ktorým chýbajú či zlyhávajú zuby, alebo majú s nimi chronické problémy. Ide v podstate o skrutku, ktorá sa implantuje do kosti. Náhrady koruniek zubov sú následne naskrutkované na zubné implantáty. 

 

V dnešnej dobe sa používajú titánové implantáty so špeciálne upraveným povrchom, ktoré sa postupom času spájajú so živými kostnými bunkami čeľuste. Táto spojka vytvára silnú a odolnú základňu pre nové zuby. To znamená, že nedochádza ani ku žiadnemu pohybu.

 

Pomocou zubných implantátov je možné nahradiť jeden zub, viacero zubov, prípadne aj celý zubný oblúk. Týmto zabezpečujú výrazne vyšší komfort u bezzubých pacientov, ktorí by boli v opačnom prípade odkázaní na nosenie snímateľných protéz.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov –  Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Autor/ka fotografie: cottonbro studio: https://www.pexels.com/cs
Autor/ka fotografie: Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/

Hodnotenie

Aké sú spôsoby náhrady za chýbajúci zub?
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma