Neporiadok v kuchyni, alebo ako efektívne zorganizovať kuchynskú

Neporiadok v kuchyni, alebo ako efektívne zorganizovať kuchynskú

Prečo je organizácia v kuchyni dôležitá?

25.09.2023 | PoctiveSEO.sk | vashome.cz

Sú dve skupiny ľudí. Prvá skupina sú tí, ktorí varenie a pečenie milujú a v kuchyni trávia denne aj niekoľko hodín. Potom sú tu tí, ktorí prípravu jedla vnímajú ako nutnosť, lebo je treba naplniť prázdne žalúdky. Pre túto druhú skupinu je varenie stresujúce. Ak k tomu pridáte upratovanie neporiadku, ktorý vznikne počas prípravy jedla, niet sa čo čudovať, že sa kuchyni zďaleka vyhýbajú.

 

Často je za touto nechuťou nesprávna organizácia kuchyne. Neusporiadané kuchynské skrinky, preplnená pracovná doska, príliš veľa dekorácií. V kuchyni by mala fungovať jednoduchá rovnováha: všetko by malo mať svoje miesto a zároveň všetko, čo potrebujete, by ste mali mať na dosah. 

 

Vnímanie priestoru samozrejme ovplyvňuje aj zariadenie kuchyne, farby a osvetlenie, to však meniť určite nebudete. Vieme však, čo môžete urobiť už dnes, aby ste si varenie uľahčili a v kuchyni sa cítili príjemne.

 

Prečo je organizácia v kuchyni dôležitá?

Koľkokrát ste začali variť a potom ste museli prestať, pretože ste nenašli potrebný hrniec, varešku alebo olivový olej? Viete, že to tam niekde je, ale kde?! Zamyslite sa nad tým, koľko času strácate tým, že neustále hľadáte niečo, čo potrebujete. 

 

Teraz si predstavte, že vojdete do kuchyne, ktorá je organizovaná a všetko má svoje miesto. Organizácia kuchyne je kľúčová pre zachovanie funkčného a efektívneho priestoru. Dobre zorganizovaná kuchyňa uľahčuje varenie a prípravu jedál, šetrí čas a znižuje stres. 

 

Šetrí taktiež peniaze. Keď máte kuchyňu upratanú a presne viete, kde čo je, váš nákupný zoznam môže byť o polovicu kratší. A to nehovoríme len o riade a kuchynskom náčiní, ale aj o surovinách a ingredienciách. Je v poriadku mať niektoré suroviny v zásobe, horšie je, keď po čase prídete na to, že sa vám hromadí to, čo takmer vôbec nepoužívate a nakoniec to musíte vyhodiť.

 

Usporiadaná kuchyňa uľahčuje čistenie. Ak máte neporiadok v skrinkách a preplnenú pracovnú dosku, do upratovania sa vám ani nechce. 

 

Organizovaná a čistá kuchyňa je lákavá a povzbudzuje vás, aby ste ju používali častejšie. Domáce jedlo je na nezaplatenie a jedlo navarené z lásky funguje v rodine ako tmel. Varenie bez stresu je rýchlejšie a pohodlnejšie, vaše kulinárske výtvory si vaši blízki budú určite pochvaľovať. 

 

Tipy, ako efektívne zorganizovať kuchyňu

Každá kuchyňa je iná a každá je jedinečná. Čo funguje v jednej, v druhej sa nemusí dať aplikovať. Existuje však niekoľko “zlatých” pravidiel, ktoré pomáhajú, aby kuchyňa ako pracovný priestor fungovala naozaj efektívne.

 

1. Zvážte, ako vaša kuchyňa funguje

Namiesto toho, aby ste sa vrútili do kuchyne a bez rozmýšľania sa vrhli na jej reorganizáciu, pripravte si svoj obľúbený nápoj, doprajte si chvíľku, nadýchnite sa a premýšľajte o tom, ako vy a vaša rodina kuchyňu používate. 

 

Položte si tieto základné otázky:

 

– Ktoré je najviac používané miesto v kuchyni? 

– Existujú problémové oblasti, ktoré vás pravidelne trápia?

– Viete jednotlivé oblasti pomenovať podľa toho, ako ich používate?

– Koľko kuchynských skriniek a aký ďalší úložný priestor máte k dispozícii?

– Dokážete sa v kuchyni pohybovať viacerí bez toho, aby došlo k dopravnej zápche?

 

Tento praktický pohľad na kuchyňu vám pomôže zefektívniť organizáciu. Priestor si rozdeľte na zóny. Takto získate prehľad o tom, kde uložiť riad a náčinie, ktoré používate pri varení, kde dať suroviny a ingrediencie, kde korenie, aké miesto je najlepšie na šálky, hrnčeky a poháre na kávu a čaj.

 

2. Magický trojuholník

Jednou z vecí, s ktorou sa môžete stretnúť v súvislosti s usporiadaním kuchyne, je tzv. “magický trojuholník”. Môže to znieť záhadne, no v skutočnosti pomenúva myšlienku, aby váš sporák, drez a chladnička boli umiestnené tak, aby spolu vytvárali trojuholník. Vďaka tomuto usporiadaniu sú všetky potrebné oblasti relatívne blízko seba a ľahko dostupné. 

 

Využívajú ho najmä dizajnéri kuchyne ešte pred samotnou realizáciou. Magický trojuholník však môže byť tiež akousi šablónou aj pri organizácii predmetov a vecí v kuchyni. Všetko, čo potrebujete pri varení, majte v blízkosti sporáka alebo rúry. Čistiace prostriedky neďaleko drezu a čerstvé potraviny v chladničke. 

 

Tu je niekoľko nápadov na zóny, o ktorých sa oplatí popremýšľať:

 

– zóna na prípravu a spracovanie surovín;

– zóna na varenie/pečenie;

– zóna skladovania potravín;

– zóna skladovania kuchynského riadu a nádob;

– zóna čistiacich prostriedkov;

– kávová alebo čajová zóna.

 

3. Kategorizujte

Aby ste mohli zodpovedne pristúpiť k novému usporiadaniu kuchyne, je potrebné vedieť, čo vlastníte. Vytiahnite zo skriniek všetky predmety, riad aj náčinie. Vyprázdnite skrinku s potravinami, príborník, aj skrinku s čistiacimi prostriedkami. 

 

Všetky položky rozložte na stôl alebo pracovnú dosku. Vytvorte si sekcie podľa druhu. Zoskupte vedľa seba podobné položky, ktoré potom uložíte do rovnakej zóny. 

 

4. Toto naozaj nepotrebujete

Predošlý tip vám zároveň pomôže s vyradením poškodených a rozbitých predmetov, nefungujúcich spotrebičov, surovín a potravín po záruke. V tejto časti reorganizácie kuchyne je potrebné byť naozaj dôslední.

 

Zbavte sa všetkého, čo ste počas posledných šiestich mesiacov nepoužili ani raz. Čerstvá ovocná šťava síce chutí inak ako tá z obchodu, aby ste si ju však pripravili, je potrebné použiť ten nový drahý odšťavovač, ktorý doteraz stál v skrinke. Aj mlynček na mäso prekladáte z miesta na miesto? Čo tie ošúchané a obité šálky, ktoré zaberajú miesto novým, ktoré ste nedávno dostali do daru? 

 

Rozbité a nefunkčné veci vyhoďte. Nepoužívané spotrebiče darujte alebo ponúknite na predaj prostredníctvom bazárov alebo sociálnych sietí. Ak je niečo, k čomu máte vzťah a neviete sa s tým rozlúčiť, zabaľte do škatule, odložte do garáže alebo na povalu. Škatuľu nezabudnite označiť, aby ste vedeli, čo je v nej. 

 

5. Čo skladovať v spodných skrinkách

Spodné skrinky sú perfektné na skladovanie predmetov, ktoré používate na dennej báze. V jednej zo spodných skriniek si určite zriaďte príborník. Vidličky, lyžice, nože – veľmi radi sa v zásuvke miešajú medzi sebou. Do príborníkov preto vložte rozdeľovače, ktoré môžete použiť aj na ďalšie malé kuchynské potreby. 

 

Dolné skrinky sú dobrým miestom pre tieto položky:

 

– Spotrebiče: Kuchynské spotrebiče uložte pod hlavný pracovný priestor, aby ste k nim mali ľahký prístup počas prípravy jedla. Ak spotrebič používate denne, zvážte jeho premiestnenie na pracovnú dosku.

– Hrnce, panvice a plechy na pečenie: Skladujte ich v spodnej skrinke pri sporáku a plechy na pečenie majte v blízkosti rúry, ak je oddelená od sporáka. Hrnce naukladajte na seba, aby ste ušetrili miesto. Na panvice môžete použiť praktický stojan, aby ste ich uložili vertikálne. 

– Misky a dosky na krájanie: Prídu do spodnej skrinky alebo do zásuvkovej skrinky, a to čo najbližšie k odkvapávaču alebo umývačke riadu, aby ste pri ich odkladaní nemuseli chodiť ďaleko. 

– Čistiace prostriedky: Čistiace prostriedky skladujte v spodnej skrinke, najlepšie pod drezom. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, zvážte detskú poistku na skrinke. Určite ich neskladujte v rovnakej skrinke alebo na rovnakej polici ako potraviny.

 

6. Čo skladovať v rohových skrinkách

Nezabudnite na rohové skrinky. Škoda by bolo nevyužitého priestoru.  A ak sú rohové skrinky z veľkej časti neprístupné, namontujte výsuvné police, ktoré umožnia využiť celú hĺbku na hrnce a riad. Výborne fungujú aj otočné police, ktoré uľahčia prístup ku kuchynským predmetom. 

 

Tieto “slepé” rohy sú ideálne na uskladnenie vecí, ktoré používate iba príležitostne. Napríklad rôzne formy na pečenie, fritovací hrniec, haluškovník a pod. Prípadne tam majte zásobu kuchynských utierok a iného spotrebného tovaru. 

 

7. Čo skladovať v horných skrinkách

Horné skrinky alebo horné police skriniek sú miestom na uloženie vecí, ktoré chcete mať v bezpečí. Nasledujúce kuchynské predmety sú ideálne na uloženie do horných skriniek:

 

– Potraviny: Zamerajte sa na skladovanie potravín tesne nad vašou kuchynskou pracovnou oblasťou, priestorom na pracovnej doske, ktorý zvyčajne používate na prípravu jedla. Takto si k nim zabezpečíte ľahko prístupný, keď pripravujete jedlo. Ak však máte špajzu, najprv na skladovanie potravín použite ju, aby ste uvoľnili skrinky pre iné kuchynské predmety. V kuchyni si nechajte koreniny, olej, ocot a iné suroviny, ktorými sa jedlá dochucujú.

 

– Nádoby na uchovávanie potravín: Nad pracovnú dosku umiestnite aj nádoby na uchovávanie cestovín, múky, strúhanky a pod. 

 

– Poháre a taniere: Poháre a taniere skladujte buď nad umývačkou riadu alebo odkvapávačom, aby ste si uľahčili ich odkladanie.

 

– Jemný porcelán a krehké predmety: Horné skrinky sú miestom na uloženie vecí, ktoré chcete mať v bezpečí. Váš krajší porcelán, poháre na stopke, krehké sklenené misy a servírovacie misky a ďalšie podobné predmety by ste mali starostlivo usporiadať vyššie, mimo dosahu.

 

– Kuchárske knihy: Uchovávajte ich v najvyššej a najvzdialenejšej skrinke, pretože ide o predmety, ktoré potrebujete zriedka. Pridajte k nim zriedka používané spotrebiče a ďalšie kuchynské potreby a náčinie. 

 

8. Usporiadaná pracovná doska

Túžite si vytvoriť a zariadiť kuchyňu snov? Tento pokus určite pohorí, ak zanedbáte jedno zo základných pravidiel organizácie kuchyne, a tým je nezapratať pracovnú dosku. To je takmer nemožné, ak na ňu postavíte množstvo spotrebičov a košíkov s ovocím. 

 

Niektoré spotrebiče, ktoré sa používajú pravidelne, ako napríklad kávovar a hriankovač, si zaslúžia trvalý domov na doske, aby vám to uľahčilo každodennú rutinu. Pre všetko ostatné zvážte alternatívne miesta. Spodné skrinky sú ideálne na predmety, ktoré vyťahujete každý týždeň, zatiaľ čo skrinky nad mikrovlnnou rúrou alebo chladničkou sú vhodné na zriedka používané spotrebiče. 

 

S usporiadaním pracovnej dosky vám môžu pomôcť rôzne poschodové koše, dekoračné dózy a boxy či praktické otočné podnosy, ktoré môžete umiestniť do rohu. Nezabúdajte však, že minimálne ⅔ hĺbky pracovnej dosky by mali ostať voľné, aby vám pri príprave jedla nič neprekážalo. 

 

9. Otvorené police

Ak vo vašej kuchyni chýba priestor na ďalšiu skrinku, zvážte pridanie políc na prázdnu stenu. Otvorené kuchynské police vyzerajú krásne a zároveň slúžia svojmu účelu. Použite ich na uloženie niektorých objemných predmetov, ktoré v súčasnosti zaberajú miesto na pracovnej doske, ako sú dózy s kávou a cukrom, zásobník s čajom a pod. 

 

Alebo použite otvorené police na uloženie vašej zbierky kuchárskych kníh, jemného porcelánu alebo črepníkov s bylinkami.

 

10. Využite každý voľný priestor

Pozrite sa na svoju kuchyňu praktickým pohľadom. Myslite vertikálne. Vybavte sa rôznymi kuchynskými organizérmi, aby ste využili všetok dostupný úložný priestor vo vašej kuchyni. Od organizérov na taniere, stojanov na plechy, otočné police, výsuvné košíky, možností je neúrekom. 

 

Maximalizáciu priestoru je možné dosiahnuť aj pomocou rôznych úložných systémov, ako sú háčiky na vnútornej strane dvierok, závesný systém na bočnej strane kuchynskej skrinky, magnetický pás nad pracovnou doskou a pod. 

 

Ak vám medzi kuchynskou linkou a chladničkou ostal voľný priestor, zvážte kúpu úzkeho regálu na kolieskach, ktorý vám poskytne ďalší užitočný úložný priestor. 

 

Udržujte poriadok

Reorganizácia kuchynských skriniek je len polovica úspechu. Zvyšok sa ukrýva v tom, aby ste v nich poriadok udržiavali. Keď už ste si dali tú námahu, aby ste pre všetko našli vhodné miesto, uistite sa, že to na tom mieste aj zostane.

 

Uistite sa, že každý člen domácnosti vie, kam má jednotlivé položky odkladať. Zvážte označenie kontajnerov, skladovacích nádob alebo dokonca samotných dverí skriniek, ak to pomôže dodržiavať systém.

 

Raz alebo dvakrát do roka nanovo prejdite kuchynské skrinky, aby ste ich skontrolovali, vytriedili a nanovo usporiadali. Čím častejšie to budete robiť, tým bude vaša kuchyňa pre vás funkčnejšia a krajšia.

 

Samozrejme, rovnako dôležitá je aj údržba a čistenie. Osvojte si systém každodenného, týždenného a mesačného upratovania, aby kuchyňa pôsobila úhľadne aj navonok. Na dennej báze umyte a odložte riad, usporiadajte pracovnú dosku, umyte sporák a drez, vyčistite pracovnú dosku aj kuchynský obklad.

 

TIP: Čaká vás rekonštrukcia kuchyne? Pozrite sa na niekoľko inšpirácií, ako vybrať vhodný obklad do kuchyne.

 

Niekoľkokrát týždenne pozametajte a umyte dlážku, vyčistite odolnejšie nečistoty, venujte pozornosť spotrebičom, mikrovlnnej rúre a chladničke. Raz za mesiac si vyhraďte popoludnie na dôkladnejšie upratanie kuchyne, ktoré zahŕňa aj vyčistenie vnútra skriniek, vrchnej dosky horných skriniek, vyčistenie rúry, umytie okien a pod. 

 

Na záver

Nebudeme vám hovoriť, že to bude ihneď fungovať. Priestor môžete spoznať len tak, že v ňom žijete, pohybujete sa a vykonávate určité činnosti. Techniky organizácie kuchyne, ktoré  teoreticky znejú dobre, nemusia vo vašom každodennom živote fungovať tak, ako by ste chceli.

 

Počkajte mesiac a potom si položte otázku: je všetko na správnom mieste? Ak si v priebehu mesiaca všimnete, že vám niečo prekáža, poznamenajte si to, aby ste sa k tomu mohli vrátiť pri tomto hodnotení. 

 

Pri organizovaní kuchyne sa v prvom rade zamerajte na funkčnosť, až potom na estetiku. Snažte sa neporovnávať svoj domov s precízne zostavenými kuchynskými linkami, ktoré vidíte na internete. Dôležité je, aby ste sa vo svojej kuchyni cítili pohodlne a príjemne, aby vám varenie a pečenie spôsobovalo radosť.

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

Autor/ka fotografie: Mark: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/dre
Autor/ka fotografie: Mark: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/dre

Hodnotenie

Neporiadok v kuchyni, alebo ako efektívne zorganizovať kuchynskú
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma