Viete, aké typy nosičov na bicykle existujú?

Viete, aké typy nosičov na bicykle existujú?

Nosiče na bicykle – ako ich vybrať

19.09.2023 | PoctiveSEO.sk | gafaauto.cz

Ak ste vášnivým cyklistom alebo ste sa len rozhodli ísť na výlet s bicyklom, určite ste rozmýšľali nad tým, ako budete svoj bicykel prepravovať. Najvhodnejším spôsobom sa zdajú byť nosiče na bicykle, na ktoré môžete jednoducho svoj bicykel pripevniť. 

 

Okrem prepravy bicykla na nosiči ho môžete prepravovať aj v interiéri auta. Takáto preprava je vhodná len na krátke vzdialenosti a môžete zobrať zvyčajne len jeden bicykel. Bicykel sa počas jazdy natriasa a pôsobia naň vibrácie, ktoré ho môžu poškodiť. 

 

Ďalším problémom je bezpečnosť, pretože pri prudkom brzdení môže preletieť do prednej časti vozidla. Práve preto by ste sa mali prikláňať skôr k nosičom, ktorých je viacero druhov. Samozrejme, aj tie majú svoje výhody a nevýhody, ale sú bezpečnejším spôsobom prepravy bicyklov.

 

Strešné nosiče na bicykle

Najbežnejším a najčastejšie používaným spôsobom prepravy bicyklov je strešný nosič. V prvom rade je dôležité poznamenať, že musíte mať na vozidle namontovaný strešný nosiča auta a naň potom môžete namontovať nosič bicykla. 

 

Na streche tak dokážete prepraviť až štyri bicykle naraz. Mali by ste kúpiť toľko nosičov, koľko bicyklov budete na streche vozidla prevážať. Určite oceníte, že pri prevážaní bicyklov nie je potrebné ich rozmontovať, čiže manipulácia s nimi je veľmi rýchla. 

 

Nemali by ste však zabúdať na nosnosť strechy automobilu. Pri sčítaní hmotností treba rátať nielen s hmotnosťou samotných bicyklov, ale aj priečneho nosiča a samotných nosičov bicyklov. Majte tiež na pamäti, že auto s bicyklami na streche má horšie jazdné vlastnosti.

 

Výhody:

– priaznivá cena

– pri preprave bicykle nezaberajú žiadne miesto

– bicykle sa po ceste veľmi nezašpinia

– strešný nosič sa môže používať na viacerých autách

– ľahká skladnosť

 

Nevýhody:

– manipulácia s bicyklom vo výške môže byť namáhavá

– pri preprave treba rátať s vyššou spotrebou paliva

– musíte dávať pozor na podjazdy alebo vstupy do podzemných garáží

 

Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie

Existujú 2 spôsoby upevnenia nosičov na ťažné zariadenia. Ekonomickejšia trieda má upevnenie manuálne, najobvyklejšie pomocou skrutky alebo iného manuálneho systému. Vyššia trieda sa upína pomocou rýchloupínacieho systému so zámkom.

 

Pri týchto nosičoch musíte vyriešiť aj ŠPZ, ktorá musí zostať viditeľná. Buď môžete pri každom nasadení nosiča na ťažné zariadenie ŠPZ prehadzovať, alebo si necháte za nízky poplatok vystaviť na inšpektoráte druhú značku, ktorú natrvalo necháte na nosiči.

 

Počet prevážaných bicyklov môže byť jedným z faktorov, na základe ktorého si budete schopní vybrať nosič bicyklov. Môžete si vybrať nosiče, na ktoré naložíte 4 bicykle. K iným je zase možnosť dokúpenia adaptéra na tretí či štvrtý bicykel.

 

Výhody:

– jednoduchá montáž a prístup k bicyklom

– so sklopným nosičom otvoríte aj kufor

– nízka spotreba pohonných látok

– vozidlo sa ľahšie ovláda

 

Nevýhody:

– finančne náročnejšie riešenie

– zhoršený výhľad zo zadného okna

– auto musí mať ťažné zariadenie

– bicykle sú náchylnejšie na zašpinenie

 

Tip: Bicykle sa môžu v tomto prípade ľahšie zašpiniť, čo vám môže pridať prácu navyše. Pred samotným uskladnením ich budete pravdepodobne musieť ešte umyť. Viete, ako umývať a skladovať bicykle?

 

Nosiče bicyklov na zadné dvere vozidla

Ak nemáte auto vybavené ťažným zariadením a bicykel nemôžete umiestniť ani na strechu, riešením je inštalácia nosiča na zadné dvere. Ani nosiče na zadné dvere sa však nedajú namontovať na všetky typy áut. Takáto konštrukcia sa nedá použiť hlavne na sedanoch.

 

Aby bola inštalácia bezproblémová, mali by ste si zvoliť typ priamo určený na montáž na vašu značku a model auta. Dajte si pozor, aby nosič nezakrýval osvetlenie alebo ŠPZ. V takom prípade by ste si museli zaobstarať doplnkové svetlá a držiak na poznávaciu značku. 

 

Na trhu môžete natrafiť na dva typy nosičov na zadné dvere. Jeden je vybavený lyžinami na upevnenie bicyklov, druhý tieto lyžiny nemá. Nosič s lyžinami môže zabrániť vzájomnému odieraniu bicyklov a môže eliminovať riziko poškriabania laku.

 

Výhody:

– sú lacné a ľahko sa inštalujú

– výška vozidla ostáva takmer rovnaká

– ľahko sa skladujú

 

Nevýhody:

– horší prístup do kufra auta 

– môžu prekrývať obrysové aj brzdové svetlá

– obmedzujú výhľad zo zadného okna

– počas jazdy na dvere pôsobí tlak, ktorý sa prenáša iba na pánty dverí

– úchyty môžu poškodzovať v styčných bodoch lak

Michal Horváth, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

Autor/ka fotografie: Ivan Samkov: https://www.pexels.com/cs-cz/f
Photo by Daniel Frank on Unsplash

Hodnotenie

Viete, aké typy nosičov na bicykle existujú?
Hodnotenie 4.2 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma