Chystáš sa na pohovor? Toto sú naše rady

Chystáš sa na pohovor? Toto sú naše rady

Na čo nemôžeš zabudnúť a ako sa pripraviť

20.11.2020 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Ako sa najlepšie pripraviť na pohovor? Na to sa nedá presne odpovedať, pretože každý pohovor je vzhľadom na zamestnávateľa a kandidáta jedinečný. Dá sa však povedať, aké sú tie základné body, ktorých je dobré sa držať, od začiatku až do konca. 

 

Ešte pred pohovorom

Všetky najzákladnejšie informácie ohľadom firmy aj nárokov na kandidáta pre zamestnanie nájdeš už v inzeráte. Preto je dôležité ho dobre prečítať a vyvodiť z ho, či by si sa na túto prácu hodil. 

Na druhej strane: je to to čo hľadáš ty? Pokiaľ nie si rozhodnutý v akom odbore by si si rád našiel brigádu, spíš si svoje silné stránky, pracovné skúsenosti a nároky na papier a podľa neho sa následne budeš lepšie rozhodovač, aká práca by ti pristala.

 

Príprava na pohovor 

Prišla ti už pozvánka na pohovor? Tak je načase začať premýšľať nad tým, čo na pohovore povieš. Typické otázky, ktoré personalisti alebo priamo zamestnávatelia kladú na pohovore môžeš nájsť všade po internete. Dôkladne sa na neh priprav a prípadne si to celé nacvič aj pred zrkadlom. Niektorí síce vravia, že príprava je bezcenná a nepripraví ťa na nič - je ale stále lepšie mať možno niektoré odpovede nacvičené a neimprovizovať na pohovore, čo môže viesť k neúspechu.

 

Večer predtým 

Večer pred pohovorom je dôležité zariadiť ešte pár vecí, ako napríklad oblečenie. Čo si oblečieš? Stav na jednoduchosť a overenú klasiku. Ak si zvyknutý na istý štýl, nemeň ho iba kvôli pohovoru - ako napríklad dámy, ak neviete chodiť na opätkoch, nemusíte si ich dávať. Je však dôležité, aby bolo oblečenie slušné, jednoduché, čisté a vyžehlené. To všetko si priprav. 

Taktiež si večer vopred dobre prezri cestu, ktorou sa dostavíš na pohovor. Stať sa môže čokoľvek a je dobré mať aj plán B. Na prvý pohovor je neslušné meškať a výhovorky nezaberajú. 

 

Čo si so sebou môžeš zobrať? 

Zamestnávatelia alebo personalisti väčšinou už majú predom vytlačený tvoj životopis, pretože sa budú pýtať hlavne na detaily ne neho. Avšak nie je naškodu si zobrať ešte jednu kópiu, iba pre istotu. Niekedy ešte pred pohovorm sa ťa môže zamestnávateľ opýtať, či neprinesieš aj svoje vyznamenania, certifikáty alebo diplomy,ktoré si mohol spomenúť v životopise. 

Na pohovor sa nehodí nosiť mobil, ale kto vie v dnešnej dobe žiť bez mobilu? Zober si ho, ale daj pozor aby si si vypol zvonenia a tóny, aby ťa nič nerušilo.  

 

Na záver ešte malá rada: počúvaj a odpovedaj. Zapoj sa do pohovoru a ber ho ako zaujímavý rozhovor, nejde totiž o výsluch. Môžeš spomenúť svoje projekty z minulej práce, tvoje úspechy, zaujímavé skúsenosti. Všetko, čo by mohlo z profesionálneho hľadiska zamestnávateľa zaujímať. 

Hľadáš ďalšie základné rady pre pohovor? Nájdeš ich na našej stránke Brigada.sk.

 

Hodnotenie

Chystáš sa na pohovor? Toto sú naše rady
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma