Čo je imposter syndrome a ako sa prejavuje?

Čo je imposter syndrome a ako sa prejavuje?

Syndróm podvodníka môže trápiť ľudí v akomkoľvek veku a postavení

19.04.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Syndróm podvodníka núti človeka pochybovať o svojich schopnostiach, talente, výkone či zručnostiach. Tieto pocity môžu byť väčšine známe najmä v prvý deň v novej práci, ale niektorí ľudia ho môžu pociťovať dlhodobo a dokonca v rôznych zamestnaniach. 

 

Ako sa prejavuje syndróm podvodníka? 

 

Pocit, že klameš o svojich pracovných schopnostiach

Ľudia trpiaci týmto syndrómom sa doslova cítia ako podvodníci v svojom pracovnom kolektíve. Nevedia objektívne ohodnotiť samy seba a dokonca sa ani odmeniť. Stále majú podozrenie, že sa v práci vyskytli nejakou šťastnou náhodou a že do pracovného kolektívu vôbec nezapadajú.

 

Pocit, že niekto odhalí ich klamstvo

Strach spájaný so syndrómom podvodníka postupuje i do strachu zo svojich kolegov a dokonca aj šéfa. Boja sa hlavne toho, že nebudú schopný splniť ich nároky a zadané úlohy. Majú pocit, že v tomto zamestnaní nemajú čo robiť a aby si dokázali túto prácu ustrážiť musia “klamať”. Ich pocity a myšlienky ich však zavádzajú. Väčšina z nich pracuje pod príliš veľkým stresom zo seba samého, ktorý vrcholí v depresie a úzkosti.

 

Pocit, že si nezaslúžia nič lepšie 

Ľudia trpiaci syndrómom podvodníka väčšinou nestriedajú práce, ale skôr si udržiavajú teplučké miestečko, ktoré už poznajú. Nejde o to, že by nemali na viac, ale ich myšlienky a pocity ich strašia, že si nič lepšie už nikdy nenájdu. To isté platí o príležitosti dostať povýšenie. Syndróm podvodníka znižuje ambície a negatívne ovplyvňuje pracovný výkon jedinca.

 

Potreba sa neustále zlepšovať 

Snažiť sa byť lepší v práci, ktorú vykonávate nie je nič zlé. Ľudia, ktorý však čelia syndrómu podvodníka majú stále pocit, že nevedia nič a v svojej práci vôbec nie sú dobrý. Často to neskôr vrcholí v zadávaní si nesplniteľných cieľov. V tomto smere sa často vyčerpajú, demotivujú do práce a hlavne sú zo seba sklamaní ešte viac.

 

Hodnotenie

Čo je imposter syndrome a ako sa prejavuje?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma