Používanie látkových plienok, alebo jednorazových?

Používanie látkových plienok, alebo jednorazových?

Je používanie látkových plienok ekologickejšie ako používanie jednorazových plienok, alebo nie?

01.06.2021 | PoctiveSEO.sk | www.plenkybobanek.cz

Pri rozhodovaní sa medzi jednorazovými a látkovými plienkami sa zvažujú mnohé faktory. Jedným z nich je aj vplyv na životné prostredie. Ako to teda s plienkami vyzerá s ohľadom na prírodu? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Nebudeme si klamať, jednorazové plienky výrazne zjednodušili mamičkám život. Nemuseli plákať, prať, vyvárať, sušiť a žehliť látkové plienky tak, ako to robili pred nimi ich matky. Ak sa však na prebaľovanie pozrieme z hľadiska vplyvu na životné prostredie, táto plienková revolúcia z toho nevychádza veľmi výherne.

Novonarodené dieťa totiž dokáže vyprodukovať prostredníctvom jednorazových plienok viac ako tonu odpadu, ktorý skončí v spaľovni, alebo na skládke. Dokonca už samotná výroba jednorazových plienok výrazne zaťažuje životné prostredie. K ich vzniku, je totiž potrebné oveľa vyššie množstvo surovín i energie ako na výrobu látkových plienok.

Použité plienky, ktoré končia na skládkach pôsobia rovnako ako iný nevhodne vytriedený biologický odpad. Ten sa totiž na skládke rozkladá, kvôli čomu sa uvoľňujú kyseliny a rozpúšťajú kovy - tie potom zamorujú skládku. Následne hrozí priesak skládky a kontaminácia podzemnej vody. Nevraviac o šíriacom sa zápachu.

Samozrejme, ani látkové plienky nie sú úplne bez viny, no ich vplyv na životné prostredie je oproti jednorazovým takmer zanedbateľný. Keď si na začiatku kúpite vhodnú plienkovú výbavu, do ktorej patrí aj prebaľovacia podložka, ďalšie mesiace budete ovplyvňovať prírodu len praním. Aj to sa však dá vylepšiť použitím šetrných prostriedkov na pranie.

Vďaka ich dlhej životnosti, nie je potrebné kupovať každú chvíľku nové. Dokonca so správnou starostlivosťou ich môžete používať aj pri niekoľkých deťoch, prípadne posunúť niekomu inému alebo predať na bazári a ešte zarobiť.

Hodnotenie

Používanie látkových plienok, alebo jednorazových?
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma