Stretli ste sa už s tehotenskou cukrovkou?

Stretli ste sa už s tehotenskou cukrovkou?

Tehotenstvo a cukrovka- Gestačný diabetes sa týka cukrovky, ktorá sa diagnostikuje počas tehotenstva.

13.05.2021 | PoctiveSEO.sk | www.domacadialyza.sk

 Vyskytuje zvyčajne v druhej polovici tehotenstva. Takmer vždy zmizne, akonáhle sa dieťa narodí. Ak sa však gestačný diabetes počas tehotenstva nelieči, môžu sa vyskytnúť určité komplikácie. Nielen u vás, ale aj u bábätká.

 

Príčiny

 

Pri tehotenskej cukrovke nedokáže inzulín účinne presúvať glukózu do buniek, ktoré ju potrebujú. Glukóza sa tak hromadí v krvi a spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi.

 

Príznaky 

 

Väčšina žien s gestačným diabetom nemá žiadne príznaky tehotenskej cukrovky. Avšak niekedy môžu už nasledovné symptómy naznačovať cukrovku:

 

Smäd

Sucho v ústach

Časté močenie vo veľkých množstvách

Únava

Cukor v moči

 

Diagnóza

 

Tehotenská cukrovka je diagnostikovaná krvným testom. Hladina glukózy v krvi sa meria po vypití sladkého nápoja. Ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká, máte tehotenskú cukrovku. Na stanovenie konečnej diagnózy niekedy stačí jeden test, no vascinou je potrebný úvodný skríningový test.

 

Rizikové faktory

 

Ohrozené môžu byt' najmä ženy, ktoré majú nadváhu, majú rodiča alebo súrodenca s cukrovkou alebo už v minulosti mali tehotenskú cukrovku.

 

Liečba

 

Komplikáciám gestačného diabetu sa dá predísť udržaním glykémie pod kontrolou počas tehotenstva. Cieľom liečby tehotenskej curkovky je udržať hladinu cukru v krvi v normálnom rozmedzí.

 

Strava

 

Prvým krokom pri liečbe cukrovky je úprava stravovania, ktorá pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi. Je dobré, aby ste si vytvorili stravovací plán prispôsobený tak, aby vám pomohol spravovať hladinu cukru v krvi. Pomoc vyhľadajte u lekára alebo diabetika.

 

Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom cukru ako dezerty, sladkosti, sušienky.

Jedzte primeranú porciu jedál s vysokým obsahom sacharidov. Sacharidy sa nachádzajú najmä v chlebe, obilninách, ryži, cestovinách, zemiakoch, fazuli, ovocí, mlieku, jogurte a niektorých druhoch zeleniny. Sacharidy obsahujú živiny, ktoré sú potrebné pre vás aj pre vaše vyvíjajúce sa dieťa.

Neprejedajte sa. Jedzte menšie, ale častejšie. 

 

K zdravej životospráve patrí samozrejme aj dostatočný pohyb.

 

 

Hodnotenie

Stretli ste sa už s tehotenskou cukrovkou?
Hodnotenie 4.4 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma