Tipy a triky na čistenie domácnosti, ktoré vám uľahčia život

Tipy a triky na čistenie domácnosti, ktoré vám uľahčia život

Ako na to?

23.01.2023 | PoctiveSEO.sk | eya-interier.sk

Upratovanie - niekým milované, inými nenávidené. Či sa nám to páči alebo nie, upratovat’ sa skrátka musí a je to absolútna nutnosť nielen pre vaše pohodlie, ale aj zdravie. 

 

Ak aj vy patríte do skupiny ľudí, ktorí neradi upratujú a musia sa do toho nútiť, potom vyskúšajte tieto tipy, s ktorými bude upratovanie efektívne, jednoduché a rýchle. Ako na to?

 

Kuchyňa

V kuchyni sa dokáže nahromadiť veľký neporiadok a niektoré položky je naozaj náročné čistiť. Keďže táto miestnosť je pre mnohých jednou z najnáročnejších miestností na udržiavanie čistoty, začneme tu:

 

Minimalizujte neporiadok na pultoch.

Po príprave jedla utrite umývadlo aj kohútik.

Tým, že si každý deň rýchlo utriete pulty a umývadlo, ušetríte si z dlhodobého hľadiska veľa času. Po zaschnutí jedla a tekutín môže byť naozaj ťažké nečistotu odstrániť.

Každému spotrebiču a kuchynskému riadu nájdite domov, aby vám nezavadzali na pultoch. Je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie zotrieť pult, ak nemusíte presúvať 20 vecí.

 

Umývačka riadu

Veľa sa diskutuje o najlepšom spôsobe naplnenia umývačky riadu, ale v skutočnosti to závisí od veľkosti/typu riadu a panvíc, ktoré máte, a tiež od ich usporiadania. Jeden tip, ktorý vám pomôže naplniť ju efektívnejšie, je umiestniť podobné predmety blízko seba. Všetky veľké taniere vedľa seba, potom menšie taniere a napokon panvice. 

 

Všetky poháre podobnej veľkosti v jednom rade, plastové nádoby v druhom, a tak ďalej. Vďaka tomu je nakladanie a vykladanie vašej umývačky riadu rýchlejšie, pretože všetko môžete chytiť naraz a preniesť do skrinky.

 

Odstráňte mastnotu

Mastnota sa často vyskytuje v kuchynskom dreze, nad sporákom alebo vedľa neho. Na zotretie mastného môžete použiť špeciálny čistiaci prostriedok na mastnoty. Predtým však otestujte roztok na nenápadnom mieste, utrite ho čistou špongiou alebo handričkou, aby ste sa uistili, že nepoškodí alebo nezmení farbu povrchu. Potom ho umyte špongiou a opláchnite teplou vodou.

 

V prípade odolných škvŕn alebo nánosov, ktoré sa nedajú odstrániť čistiacim prostriedkom zmiešajte sódu bikarbónu s vodou a problémovú oblasť zľahka vydrhnite handričkou.

 

Vynesenie smetí

Ďalšia práca, ktorej sa často vyhýbame, pretože máme pocit, že „nemáme čas“, je vyniesť smeti. V skutočnosti vám vynesenie koša potrvá len dve-tri minúty. Pritom urobte aj kontrolu chladničky a zbavte sa potravín, ktoré sú po záruke.

 

Môže vás zaujímať: Poznáte tieto výhody usporiadanej kuchyne?

 

Kúpeľňa

Kuchyne pravdepodobne vyhrajú súťaž o to, v ktorej miestnosti je najviac neporiadku, no hneď za ňou nasleduje kúpeľňa. Preto je ideálnym miestom na použitie niekoľkých šikovných tipov na čistenie. Tieto tipy na čistenie kúpeľne vám pomôžu vyčistiť ju rýchlejšie a udržať ju aj dlhšie čistú:

 

Zistite, ako často vaša kúpeľňa skutočne potrebuje čistenie – denne, dvakrát týždenne, týždenne? A buďte k sebe úprimní. Vo veľmi rušných kúpeľniach to možno budete musieť robiť aj každý deň - rýchle 5-minútové čistenie.

 

Vyčistite sprchu, vaňu, umývadlo aj toaletu

Mnoho produktov určených na čistenie sprchy a/alebo vane, umývadla a toalety urobí veľkú časť práce za vás. Pokyny vás povedú, ako najlepšie aplikovať produkt a ako dlho ho nechať pôsobiť pred zotretím alebo vydrhnutím. Vždy je dobré otestovať nový produkt na nenápadnom mieste, aby ste sa uistili, že nenarobí viac škody ako úžitku.

 

Ako odstrániť pleseň

Pleseň útočí na kúpeľne, ktoré nie sú dobre alebo vôbec vetrané. Na boj proti týmto strašiakom použite peroxid vodíka vo fľaši s rozprašovačom. Po nastriekaní postihnutého miesta nechajte peroxid pôsobiť aspoň 3-5 minút a potom ho dôkladne opláchnite. Aby sa pleseň nevracala, používajte v kúpeľni ventilátor. Keď skončíte so sprchovaním, venujte pár minút stieraniu vody zo stien, dlaždíc a sprchových dverí.

 

Spálňa

Spálne by mali pre vás byť oázou oddychu a pokoja. Ale nie vždy to tak je. Prach, neporiadok a hromady bielizne môžu zmeniť váš mini raj na miesto, ktoré má ďaleko od atmosféry pohody a harmónie.

 

Usteľte si posteľ

Tým, že si každé ráno usteliete posteľ, podvedome si dávate najavo, že mať čistý a uprataný priestor je pre vás dôležité a ovplyvní aj váš zvyšok dňa. Po ustlaní postele bude izba vždy vyzerať o niečo lepšie. A v každom prípade to potrvá len minútu alebo dve. Jednoduché ustlanie postele a presun hrnčekov do kuchyne každé ráno urobí zázraky.

 

Posteľná bielizeň

Nie je nič lepšie, ako zababušiť sa do čistých perín. Všeobecným pravidlom je, že posteľná bielizeň by sa mala prať aspoň raz za dva týždne. Ale to, ako často potrebujete prať obliečky, bude závisieť od mnohých rôznych faktorov:

Spí vo vašej posteli viacero ľudí?

Ste človek, ktorý sa v noci potí?

Spia s vami deti?

 

Ak na niekoľko z nich odpoviete áno, mali by ste zvážiť častejšiu výmenu obliečok.

 

Veci odkladajte

Súčasťou prania by malo byt' aj rýchle a efektívne žehlenie a odkladanie čerstvo vypraných vecí. Nepriniesli by ste si domov tašky s potravinami s tým, že by ste ich nechali stáť na stole nevyložené do nasledujúceho dňa. To isté platí aj pre čistú bielizeň. 

 

Udržujte povrchy políc a skriniek čisté

Podobne ako v kuchyni a kúpeľni, ak máte na komode a nočných stolíkoch veľa drobností alebo neporiadku, bude ťažšie ich udržiavať čisté. Obmedzte neporiadok na minimum alebo veci vložte do ozdobných škatúľ a zásuviek, aby sa povrchy čistili rýchlejšie. Investujte do nočného stolíka, ktorý má zásuvku a umožní vám schovať malé predmety, ako je krém na ruky alebo balzam na pery.

 

Pravidelne vysávajte

I keď spálne nie sú typickým miestom s vysokou premávkou, aj tam je vďaka nábytku a oblečeniu vo vzduchu veľa drobných čiastočiek prachu, ktoré sa môžu hromadiť na povrchoch, ale aj na podlahe. Nehovoriac o roztočoch. 

 

Prašné prostredie môže spôsobiť alergie, sťažiť váš spánok a kvalitný nočný odpočinok. Chopte sa vysávača, alebo ešte lepšie, stlačte tlačidlo na robotickom vysávači a udržujte podlahy čisté.

 

Obývačka

Obývacie izby sú miestnosťami, ktoré sa využívajú najviac, a preto by mali vyzerať čo najlepšie. Ale s rušným životom, deťmi a domácimi zvieratami môže byť zložité udržiavať ich neustále čisté a upratané.

 

Čistenie zhora nadol, zľava doprava

Nezačínajte miestnosť utieraním konferenčného stolíka a následným čistením záclon a závesov. Odporúčame vám začať v hornej časti miestnosti, napríklad oprášiť stropné osvetlenie a postupne sa cez nábytok dostať až k podlahe. Rovnako upratovanie zľava doprava zaistí, že pokryjete celú miestnosť namiesto toho, aby ste poskakovali z miesta na miesto a na niečo zabudli.

 

Správne vybavenie

To, že budete mať všetky potrebné nástroje a čistiace prostriedky na dosah ruky, znamená, že nebudete strácať čas chodením tam a späť ku skrinke pod umývadlom. Čistiace prostriedky si umiestnite do nosiča alebo vedra, aby ste zostali organizovaní a ušetrili si čas.

 

Miesto pre všetko

Jedným zo spôsobov, ako udržať poriadok v akomkoľvek priestore je zabezpečiť, aby všetko malo svoje miesto. Je ťažké upratať veci, ak ich nemáte kam odložiť. Namiesto toho, aby ste mali chaotický kopec vankúšov a prikrývok, môžete ich uložiť do pekného ozdobného košíka. Odkladanie vecí aj upratovanie tak bude rýchlejšie a jednoduchšie.

 

Predtým, ako pôjdete večer spať, venujte päť minút upratovaniu všetkých šálok, tanierov alebo iných predmetov, ktoré do obývačky nepatria. Akékoľvek kôpky kníh alebo časopisov môžete narovnať a vankúše na pohovke nechať nadýchať.

 

Toto rýchle upratanie môžete urobiť aj počas niekoľkých reklamných prestávok vašej obľúbenej televíznej relácie.

 

Pravidelne vysávajte a zametajte

Podobne ako v spálni, aj podlahy v obývačke sa môžu veľmi zaprášiť a znečistiť. Najmä, ak máte deti alebo domáce zvieratá.

 

Ako vyčistiť gauč

Množstvo tipov na čistenie na internete uvádza v nejakej forme sódu bikarbónu. Na sóde bikarbóne je skvelé to, že je super savá, vďaka čomu je skvelým nástrojom na odstránenie pretrvávajúcich alebo nežiaducich pachov.

Kefou z pohovky odstráňte všetky nečistoty .

Nasypte sódu na oblasť, ktorú chcete vyčistiť.

Nechajte pôsobiť asi 20 minút.

Následne sódu bikarbónu vysajte.

 

Túto metódu možno použiť aj na koberce, záclony a dokonca aj na pelechy pre domáce zvieratá.

 

Udržujte povrchy čisté

Ako sme už spomínali, minimalizovanie drobností značne uľahčuje čistenie vašich povrchov. Je síce pekné mať vystavených pár predmetov, no rozmyslite si - oplatí sa ich upratovať dlhšie? Ak sa jednoducho nemôžete rozlúčiť so svojimi drobnosťami, zvážte ich umiestnenie za sklenenými skrinkami, takže ich nebudete musieť tak často čistiť.

 

Okná bez šmúh

Nemôžete dosiahnuť požadovaný lesk s čističom skla a papierovými utierkami? Pomôžte si profesionálnou stierkou na okná a technikou stierania zhora nadol. Nečistite okno trením v kruhoch, ktoré môžu zanechať šmuhy, a vyhnite sa aj utieraniu skla papierovými utierkami.

 

Tip: Viete, ako správne prať záclony?

 

Detské izby

Či už ide o spálňu, kuchyňu alebo len roh obývačky, udržiavanie poriadku detských hračiek sa môže javiť ako nevyhrateľná bitka. Existuje však niekoľko tipov na čistenie, ktoré môžete použiť, aby ste mohli tráviť viac času hraním a menej času upratovaním.

Knihy uchovávajte radšej v košoch ako na policiach.

 

Uistite sa, že všetko má svoje miesto

Ak chcete, aby si vaše deti dokázali upratať svoje hračky, treba im dať stále miesto. Na to môžete použiť úložné koše, kartónové krabice, police atď.

 

Naučte deti, ako na to

Ak chcete, aby vaše deti začali pomáhať s domácimi prácami, potom ich budete musieť naučiť, ako na to. Keď im prvýkrát pridelíte isté úlohy, pravdepodobne nebudú hneď vedieť, ako ich splniť.

 

Niekedy sa im úlohy budú zdať príliš ohromujúce, ale v skutočnosti sa tak cíti aj veľa dospelých. Spolupracujte teda. Spoločné upratovanie nemusí byť vždy zábava. No je to aspoň spoločne strávený čas a príležitosť, ako sa s nimi porozprávať, čo sa v dnešnom uponáhľanom svete cení.

 

Triediť, uchovávať a darovať

Niekedy je najväčším problémom detských hračiek práve ich samotné množstvo. Jedným zo spôsobov, ako to mať všetko pod kontrolou, je teda pravidelné triedenie tých, ktoré sa dajú predať alebo darovať.

 

Môže vás zaujímať: Viete, ako pripraviť domácnosť pre bábätko?

 

Aby ste si skrátili čas upratovaním, treba si vytvoriť systém. To znamená, upratovať dom alebo byt vždy v rovnakom poradí a každú miestnosť opustíte až vtedy, keď je komplet hotová. Behanie z miesta na miesto nie je efektívne, rovnako ako pri čomkoľvek inom je dôležitý systém a určitá rutina.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Hodnotenie

Tipy a triky na čistenie domácnosti, ktoré vám uľahčia život
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma