Yerba maté: Poznáte tento zázrak prírody?

Yerba maté: Poznáte tento zázrak prírody?

Yerba maté

23.01.2023 | PoctiveSEO.sk | herbalus.cz

​​Mnoho ľudí začína svoj deň horúcou šálkou kávy alebo čaju. V niektorých častiach sveta sa však ľudia prebúdzajú s nápojom, ktorý ponúka viac zdravotných výhod a impulzov pre mozog ako ktorýkoľvek iný – yerba maté. Mnohí domorodí obyvatelia Južnej Ameriky ho nazývali aj „nápojom bohov“.

 

Yerba maté si začína získavať celosvetovú popularitu, a to nielen kvôli svojej špecifickej chuti, ale najmä kvôli mnohým zdravotným výhodám, ale aj príjemným pocitom po ich konzumácii.

 

Čo je yerba maté?

Yerba maté, alebo skrátene maté, je tradičný nápoj Južnej Ameriky. Hovorí sa o ňom, že ponúka silu kávy, zdravotné výhody čaju a eufóriu z čokolády. Je to druh čaju vyrábaného zo sušených listov a stoniek rastliny Ilex paraguariensis. Listy a vetvičky sa sušia, zvyčajne nad ohňom, a namáčajú sa v horúcej vode, aby sa z nich pripravil bylinkový čaj.

 

Yerba maté sa tradične konzumuje z nádoby a popíja kovovou slamkou, ktorá má na spodnom konci filter. Ten má za úlohu cediť úlomky listov. Yerba maté sa môže podávať studený aj horúci. 

 

Pitie čaju yerba maté je často spoločenskou udalosťou. Zdieľanie tohto nápoja s ostatnými je znakom priateľstva a vzájomnej väzby.

 

Fyzické a zdravotné výhody yerba maté

 

1. Dodáva energiu

Yerba maté je známa tým, že poskytuje energetickú podporu. Tí, ktorí pijú maté, zažívajú stav podobný stavu po pití kávy, ale bez vedľajších účinkov kávy. Iba málokedy narúša spánok a nespôsobuje ani nervozitu z kofeínu. Nápoj je užitočný pre ľudí trpiacich duševnou alebo fyzickou únavou alebo syndrómom chronickej únavy. Mnohí športovci ho využívajú na zvýšenie svojho fyzického výkonu.

 

2. Obsahuje mnoho výživných látok

Yerba maté je bohatá na antioxidanty a živiny. Hovorí sa, že obsahuje prakticky všetky potrebné mikroživiny. Porcia maté obsahuje nasledujúce vitamíny a minerály:

 

– vitamíny A, C, E

– vitamíny skupiny B ako B1, B2, B3 a B5

– vápnik

– železo

– horčík

– mangán

– fosfor

– draslík

– selén

– sodík

– síra

– zinok

 

Obsahuje aj ďalšie prospešné fytonutrienty, ako sú taníny, stopové minerály, flavonoidy, kvercetín a aminokyseliny. Zaujímavosťou je, že podľa jednej štúdie je antioxidačná sila čaju yerba maté podobná ako u zeleného čaju.

 

3. Pomáha redukovať hmotnosť

Yerba maté má takisto priaznivé účinky na redukciu hmotnosti a znižuje chuť do jedla.

 

4. Prečisťuje vaše telo

Yerba maté má tiež diuretický a mierne laxatívny účinok, pretože odvodňuje a zlepšuje funkciu obličiek. To pomáha telu odstraňovať toxíny a škodlivé látky z tela. Tento diuretický účinok je úplne prirodzený.

 

Tip: Viete, ako vám môže detoxikácia organizmu zmeniť život? 

 

5. Zlepšuje duševné zdravie

Pitie yerba maté môže byť užitočné aj pri liečbe duševných porúch, ako sú poruchy pozornosti, depresia, poruchy nálady, poruchy príjmu potravy a zneužívanie návykových látok.

 

6. Pomáha pri trávení

Jednou z ďalších výhod yerba maté je liečba zápchy, hnačky a porúch trávenia. Pre svoje prirodzené antibakteriálne vlastnosti zabíja zlé baktérie a plesne v žalúdku a bojuje proti E. coli, jednej z najčastejších príčin otravy jedlom.

 

7. Pomáha budovať silné kosti

Pitie čaju yerba maté zvyšuje hustotu kostí, dokonca aj u ľudí, ktorí necvičia.

 

8. Pomáha udržať zdravé srdce

Yerba mate môže byť užitočný aj pri stavoch súvisiacich so srdcom, ako je zlyhanie srdca, nepravidelný srdcový tep a nízky alebo vysoký krvný tlak. Protizápalové a antioxidačné vlastnosti chránia srdce, kardiovaskulárny systém a uvoľňujú krvné cievy, čo umožňuje lepší prietok krvi.

 

9. Bráni vzniku rakoviny

Yerba maté obsahuje niekoľko protirakovinových zlúčenín, ako sú saponíny, kyselina ursolová, rutín, tanín, kyselina chlorogenová a chlorofyl, ktoré pomáhajú ničiť rakovinové bunky.

 

10. Je ideálny pre šport

Yerba maté je cenným zdrojom výhod pre športovcov. Dávka kofeínu stimuluje nervový systém a je ideálna pred akoukoľvek fyzickou alebo intelektuálnou aktivitou. Tento nápoj sa odporúča pre športovcov ako alternatíva ku komerčným energetickým nápojom.

 

Pred tréningom yerba maté funguje ako prirodzený povzbudzujúci nápoj. Počas tréningu pomáha efektívnejšie metabolizovať sacharidy a zabraňuje hromadeniu kyseliny mliečnej v tele, čo znamená viac energie, zvýšenú fyzickú odolnosť a vytrvalosť.

 

Ďalšie výhody:  

– Zlepšuje kognitívne funkcie, hlavne pamäť a pozornosť

– ​​Znižuje únavu

– Podporuje imunitu

– Zvyšuje chuť na sex

 

Inšpirácia: Chcete si viac okoreniť sexuálny život? Zvážte kúpu erotickej bielizne

 

Ako si pripraviť čaj yerba maté

Existuje mnoho spôsobov, ako si pripraviť yerba maté, od super jednoduchých až po náročnejšie. Najjednoduchší spôsob je uvariť ho ako čaj pomocou vrecúšok.

 

Môžete si ho však pripraviť aj zo sypaných listov, tak ako akýkoľvek iný sypaný čaj, pomocou sitka alebo vylúhovača. Ak máte french press, môžete v ňom pripraviť yerba maté rovnako ako kávu.

 

Postup:  

1. Jednu čajovú lyžičku zalejte 200 ml vody.

2. Čaj najprv zmáčajte teplou vodou na pár minút a šálku na konci doplňte vriacou vodou.

3. Nechajte lúhovať tri minúty, sceďte a môžete podávať.

 

Tip: Yerba maté by sa nemal zalievať vriacou vodou, aby nedostal ostrú horkú chuť. Odporúčaná teplota je 70-80 °C a kvalitné maté by nemalo zhorknúť ani pri dlhom lúhovaní.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Photo by MESSALA CIULLA: https://www.pexels.com/photo/a-hand-hol
Autor/ka fotografie: Anna Tarazevich: https://www.pexels.com/cs-

Hodnotenie

Yerba maté: Poznáte tento zázrak prírody?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma