Toto sa nikdy na pracovnom pohovore nepýtajte!

Toto sa nikdy na pracovnom pohovore nepýtajte!

Otázky, ktoré sa na pracovný pohovor vôbec nehodia

11.05.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Pracovný pohovor by mal byť profesionálny rozhovor medzi uchádzačom a človekom, ktorý zodpovedá za výberové konanie. Otázky ohľadom súkromia by mali byť odsunuté nabok a najlepšie sa na ne nepýtať vôbec. Za prvé, nie sú to veci, ktoré sú pre prácu podstatné, podstatné je vzdelanie, skúsenosti a vedomosti, ktoré uchádzač má a pre ktoré by mal byť prijatý. Taktiež, ak sa chcete vyhnúť problémom ohľadom diskriminácie. 

 

Vek

Ten sa dozviete ihneď pomocou životopisu, nie je preto potreba sa na o pýtať priamo na pracovnom pohovore. Všeobecným známym pravidlom etikety slušného správania je to, že sa nehodí pýtať ženy ani muža jeho vek. 

 

Národnosť, pôvod, rasa

Na pracovnom pohovore je dôležité pýtať sa otázky priamo k zamestnaniu, otázka rasy, národnosti alebo pôvodu nie je potrebná. Navyše, po neprijatí uchádzača sa naskytne otázka, či práve to nebol dôvod pre neprijatie. Nemusí to byť pravda, ale ak sa chcete vyhnúť zbytočným problémom, tieto súkromné otázky na pohovore nevyťahujte.

 

Deti, partnerské vzťahy a sexuálna orientácia

V 21. Storočí by nikto nemal diskriminovať človeka na základe pohlavia, preferencie partnera alebo počtu  potomkov. Sám uchádzač musí vedieť, či popri deťoch bude zvládať zamestnanie. Otázka partnerských vzťahov a sexuálnej orientácie je čisto súkromná vec každého jedného človeka a na pohovor nepatrí.

 

Zdravie, choroby a postihnutie

Záleží od práce, ale chorobopis by nemal byť jednou z tém na pohovore. Pre prácu, ktorá nutne vyžaduje kompletné fyzické zdravie bude potrebné posúdenie lekára. Iba on môže odborne zhodnotiť či sa daný uchádzač na prácu naozaj hodí. 

 

Vierovyznanie 

Taktiež ide o čisto súkromnú záležitosť, ktorá by na pohovore nemala byť rozoberaná. Vierovyznanie je v dnešnej dobe otázka vlastnej preferencie a presvedčenia. 

 

Hodnotenie

Toto sa nikdy na pracovnom pohovore nepýtajte!
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma