Balans medzi pracovným a súkromným životom

Balans medzi pracovným a súkromným životom

Ako dosiahnuť rovnováhu medzi prácou a súkromím? Skúste toto...

19.05.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Moderná technológia a neustále internetové pripojenie kompletne búra hranice medzi súkromím a pracovným životom. O to viac, pokiaľ svoje zamestnanie vykonávate čisto z domu. 

 

Možné riziká…

Nikto nemôže neustále pracovať, avšak ak je práca doma dostupná, nejeden motivovaný a ambiciózny človek si povie, že potiahne možno o niečo dlhšie než zvyčajne. Sú tu však riziká.

 

Vyčerpanie je jedným z nich. Non-stop práca mozog unavuje a po čase prestáva byť tak produktívny a efektívny. Práve tým, že budeš ignorovať svoju únavu sa môžeš pripraviť o dobré výsledky v zamestnaní. 

 

Ak si telo neodpočinie a nie je schopné sa regenerovať, nastáva i pokles imunity, čo vedie k zdravotným komplikáciám a chorobám. Jednou z nich je stres a úzkosti. 

 

Tým, že svoju myseľ dlhodobo zamestnáš iba prácou môžeš príst o cenné momenty strávené s rodinou a priateľmi. Je to jedna z daní zanedbávania iných vecí okrem práce.

 

Ako sa vymaniť zo stresujúceho pracovného cyklu? 

 

Kúpte si diár - budete ho potrebovať

Ak si prirodzene neviete manažovať pracovný čas, budete potrebovať diár či kalendár. Podstatné je, aby ste mali jednu z týchto možností stále pri sebe. Do neho si totiž budete zapisovať svoje úlohy na deň a prideľovať im časové rozpätie. Môžete si takto vytvoriť harmonogram kľudne na týždeň vopred. Podstatné je, aby ste jeden deň príliš neprepchali. Ak vám vyjde aj voľný čas, využite ho na oddych. 

 

Keď vypnete PC, už do neho nepozerajte 

Niekedy aj po vypnutí počítača či notebooku nás to núti nazrieť ešte raz na dokončenú úlohu, prezrieť si nové maily alebo prípadne ešte pozrieť na novozadanú úlohu. Nie! Ak váš pracovný čas skončil touto hodinou, po vypnutí PC už na prácu nepozerajte. Aj zajtra je deň. 

 

Asertivita je kľúčová

Neboj sa dať všetkým najavo čo si myslíš. Ak prácu nestíhate a potrebujete pomoc, zažiadajte o ňu. Opýtajte sa šéfa o viac času na prácu, ktorá vám nejde. V prípade, že máte toho nad hlavu, povezte nie a odmietnite ďalšie úlohy navyše. Starajte sa najmä o to, aby ste sa príliš nestresovali a zaťažovali.

 

Odpočívajte

Zaslúžite si to. Nezabúdajte do svojho denného harmonogramu zahrnúť i odpočinok. Nie je to lenivosť, odpočinok je prosto pre telo aj myseľ veľmi dôležitý. Vyrazte si na zmrzlinu, povenujte sa svojmu hobby alebo si choďte zacvičiť. Aj toto vie byť forma odpočinku. 

 

Pomôžte ostatným a oni potom pomôžu vám

V práci je veľmi podstatné mať dobré vzťahy, Predsa v práci väčšina z nás trávi aj trištvrte týždňa, ide v podstate o našu druhú rodinu. Kolektív by si mal pomáhať, nie len spolupracovať. Ak budeš mať spoľahlivých, priateľských a empatických kolegov a kamarátov, určite ti radi pomôžu s prácou, ktorú nezvládate. Vy im to budete môcť vrátiť v ich slabej chvilke. 

 

Hodnotenie

Balans medzi pracovným a súkromným životom
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma