Ako sa jednoducho naučiť programovať v Pythone?

Ako sa jednoducho naučiť programovať v Pythone?

Tipy a inšpirácie pre začiatočníkov v Pythone

15.12.2022 | PoctiveSEO.sk | skillmea.sk

Python je výkonný a najúčinnejší programovací jazyk. Programátori ho používajú na mnohé účely a v súčasnosti je druhým najpopulárnejším programovacím jazykom po JavaScripte. Či už sa chcete naučiť Python ako úplný začiatočník alebo už máte nejaké skúsenosti s kódovaním a chcete sa zdokonaliť pre lepšie kariérne vyhliadky, tento článok je pre vás.

 

Čo je Python?

Python je interaktívny a objektovo orientovaný skriptovací jazyk. V porovnaní s inými jazykmi má menej syntaktických konštrukcií, je jednoduchý a čitateľný, čo ocenia najmä začínajúci programátori. Posledná vec, ktorú žiak potrebuje, sú mätúce skratky a zložité procesy. Python sa tomuto problému vyhýba úplne a poskytuje jednoduché a zrozumiteľné príkazy, prehľadnosť funkcií a celkovú zrozumiteľnosť pre začiatočníka programovania v Pythone.

 

Python môže bežať na mnohých hardvérových platformách, je rozšíriteľný a poskytuje rozhrania pre mnohé z veľkých komerčných databáz. Je to všestranný jazyk, ktorý ponúka množstvo funkcií, čo umožňuje jednoduchú implementáciu aj tých najzložitejších aplikácií, ktoré sú zostavené profesionálne.

 

Funkcie Pythonu:

 

– Open source zadarmo: Python je open source a aby ste ho mohli používať a upravovať pre svoje projekty, stačí si ho stiahnuť zadarmo.

 

– Jednoduchosť: Python sa stáva populárnym, pretože je ľahké sa ho naučiť v porovnaní s inými jazykmi. Má jednoduchú syntax, používa jednoduchú angličtinu a ľahko sa kóduje.

 

– Rozsiahle knižnice: Knižnica Pythonu je rozsiahla a ponúka bohaté moduly a funkcie, ktoré vám pomôžu rýchlejšie dokončiť projekty. Môžete nájsť opakovane použiteľný kód pre procesy, ako je napríklad manipulácia s obrázkami, testovanie jednotiek a ďalšie, a nemusíte písať kódy od začiatku.

 

– Prenosnosť: Python používa prenosný kód. Rovnaký kód teda môžete použiť na rôznych platformách, ako sú Windows, macOS alebo Linux.

 

Kde sa používa Python?

Python je všestranný programovací jazyk a môžete ho použiť naozaj na rôzne účely vrátane:

 

– Vývoj webu: Vďaka svojej efektívnosti, rýchlosti a ďalším pozitívnym aspektom je Python vynikajúci na vývoj webu a skvelý spôsob, ako si vybudovať vlastnú webovú stránku. S dostupnosťou rozsiahlych knižníc, ako sú Django a Flask, sa tento proces stáva oveľa lepšie zvládnuteľným

 

– Vývoj softvéru: Pomocou Pythonu môžete vytvárať softvérové programy a aplikácie bežiace na rôznych zariadeniach. Mnohé balíky Pythonu zjednodušujú postupy, čo umožňuje vyvíjať aj zložité aplikácie pomocou vedeckých a numerických výpočtov, ako napríklad Dropbox, BitTorrent či Gramps.

 

– Umelá inteligencia: Python ju využíva vo vyhľadávačoch, sociálnych médiách, chatbotoch, virtuálnych asistentoch a algoritmoch.

 

– Vytváranie grafických používateľských rozhraní pre stolné počítače: Vďaka modulárnej štruktúre funguje Python na rôznych operačných systémoch a umožňuje vytvárať grafické používateľské rozhrania pre stolné počítače využívajúce efektívny rámec, modul alebo textový procesor.

 

– Vývoj hier: Hry môžete vyvíjať pomocou knižníc Python, ako je napríklad PySoy (3D). Disney's Toontown Online, Battlefield 2, Frets on Fire - to sú niektoré hry vyvinuté pomocou Pythonu.

 

Výhody učenia sa Pythonu

Učenie sa jazyka Python má niekoľko výhod, niektoré z nich zahŕňajú:

 

1. Efektívnosť

Python sa nielen ľahko učí a kóduje, ale tiež urýchľuje celý proces vývoja. Má širokú škálu rámcov, balíkov, knižníc a modulov, ktoré nevyžadujú, aby ste robili všetko od začiatku, teda môžete použiť opakovane použiteľný kód na rýchlejšie spracovanie a automatizáciu štandardných procesov.

 

Tip: Byť efektívne môže dať niekedy poriadne zabrať. Obzvlášť, keď máme plnú hlavu starostí. Pozrite sa, ako bojovať s prokrastináciou a byť produktívnejší.

 

 

2. Všestrannosť

Python je veľmi všestranný jazyk, čo je jedným z dôvodov jeho popularity a vysokej použiteľnosti. Od malých až po veľké projekty Python pracuje s rovnakou účinnosťou. Okrem vyššie uvedených použití ho vývojári používajú na dátové inžinierstvo, automatizáciu procesov, internet vecí (IoT), vďaka čomu je tento jazyk užívateľsky prívetivejší.

 

3. Dopyt

S jeho popularitou a používaním v nových technológiách, dopyt po vývojároch Pythonu na trhu stále rastie. Využitie nachádza v obchodných službách, poisťovníctve, letectve, maloobchode, bankovníctve, financiách, poradenstve, zdravotníctve a ďalších odvetviach. Najznámejšie spoločnosti používajúce Python sú Google, NASA, YouTube, Quora, IBM, HP, Qualcomm a Dropbox.

 

4. Komunita

Aj keď je k dispozícii mnoho kurzov a dokumentácií, ako začať a programovať v Pythone, niekedy sa môžete zaseknúť, najmä, ak ste začiatočník. V tejto dobe je komunita vývojárov a programátorov niečo, čo vám môže pomôcť hlavne v začiatkoch. Python má rozsiahlu komunitu vývojárov, na ktorých sa môžete obrátiť v prípade pochybností alebo otázok.

 

Ako sa naučiť Python krok za krokom

Aj keď máte v rukách ten najlepší návod, možno z neho nevyťažíte všetko, ak nepoznáte najlepší spôsob, ako sa naučiť Python. Ako teda začať?

 

Krok 1: Zamyslite sa nad tým, prečo sa chcete naučiť Python

Skôr, ako sa do niečoho pustíte, ujasnite si, prečo to chcete robiť. To isté platí pre učenie sa jazyka Python. Zistite, prečo vás Python zaujíma, či už sa chcete zdokonaliť alebo si vybudovať kariéru vývojára Pythonu, alebo vás zaujíma veda o údajoch, AI, vytváranie webových stránok, aplikácií a hier, skripty na automatizáciu práce, analýza údajov alebo čokoľvek iné.

 

Musí existovať nejaký cieľ, ktorý vás počas tejto cesty udrží motivovaných.

 

Krok 2: Pochopte základy

Pochopte základy jazyka Python, naučte sa syntax, základné aspekty programovacieho jazyka, ako sú premenné, dátové typy, funkcie atď. Teória však môže byť únavná, kľúčom je nasledovné precvičovanie toho, čo ste sa naučili.

 

Napíšte napríklad jednoduchý kód sami alebo pomocou príkladov uvedených vo vami zvolenom návode a po dokončení a naučení sa základov môžete prejsť na pokročilejšie témy.

 

Krok 3: Aplikujte znalosti na projekty

Po získaní potrebnej praxe sa ponorte do projektu. Vezmite si akýkoľvek začiatočnícky projekt a pokúste sa ho vytvoriť od začiatku alebo replikovať výsledky pomocou svojich znalostí. Pri práci na projekte sa naučíte životný cyklus vývoja, osvojíte si potrebné odborné zručnosti a skúsenosti, ktoré môžete potom pridať do svojho životopisu.

 

Začnite s malým projektom. Je lepšie dokončiť malý projekt, ako sa pustiť do veľkého projektu, ktorý nikdy nebude dokončený. Tu je niekoľko tipov, ako nájsť zaujímavé projekty:

 

– Choďte na stretnutia v Pythone vo vašej oblasti a nájdite ľudí pracujúcich na zaujímavých projektoch.

– Nájdite balíky s otvoreným zdrojom, do ktorých môžete prispieť.

– Informujte sa, či nejaké miestne neziskové organizácie nehľadajú dobrovoľných vývojárov.

– Nájdite projekty, ktoré vytvorili iní ľudia, a zistite, či ich môžete rozšíriť alebo prispôsobiť.

– Prezrite si blogové príspevky iných ľudí a nájdite zaujímavé nápady na projekty.

– Myslite na nástroje, ktoré by vám uľahčili každodenný život. Potom ich skúste vytvoriť.

 

Stále vám chýba inšpirácia? Tu je niekoľko nápadov na začiatok:

 

– Mapa, ktorá zobrazuje volebné prieskumy podľa štátu

– Algoritmus, ktorý predpovedá miestne počasie

– Nástroj, ktorý predpovedá akciový trh

– Algoritmus, ktorý automaticky sumarizuje spravodajské články

– Stránka, ktorá pomôže naplánovať si týždenné jedlá

– Stránka, ktorá umožňuje používateľom recenzovať videohry

– Platforma na písanie poznámok

 

Krok 4: Spolupracujte s ostatnými

Spolupráca s ostatnými študentmi a odborníkmi vám pomôže rozšíriť si vedomosti, diskutovať o veciach a získať rôzne tipy a triky, ktoré môžete následne použiť vo svojich projektoch. Môžete sa s nimi stretnúť na rôznych podujatiach, v komunitách alebo na fórach.

 

Tip: Ako získavať návštevníkov pre svoj web?

 

Krok 5: Pokračujte v praxi

Učenie sa je nepretržitý proces. Preto po dokončení všetkých krokov vždy pokračujte v precvičovaní toho, čo ste sa naučili. Kódujte každý deň. Môžete si vyskúšať kódovacie výzvy, interaktívne cvičenia a zopakovať si predchádzajúce lekcie. 

 

Ak chcete zostať konkurencieschopní, musíte sa neustále vzdelávať. Dokonca aj spoločnosti chcú, aby sa ich zamestnanci neustále učili nové zručnosti, nástroje a koncepty.

 

Možnosti nástrojov a zdrojov na učenie sa jazyka Python:

 

1. Blogy a návody o kódovaní

2. Knihy

3. Čítajte si dokumentáciu k novým nástrojom

4. Sledujte videá na Youtube

5. Zúčastnite sa rôznych workshopov a kurzov v oblasti kódovania

6. Obklopte sa vývojármi Pythonu a budujte si kontakty

 

Programovať v Pythone sa môžete naučiť veľmi rýchlo. Ako rýchlo však bude závisieť od toho, ako veľmi vás technológia a IT baví, čo by ste s ním chceli dosiahnuť a koľko času môžete vyhradiť na pravidelné štúdium a precvičovanie kódovania v Pythone.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Foto Hitesh Choudhary na Unsplash
Photo by Mikhail Nilov: https://www.pexels.com/photo/people-usin

Hodnotenie

Ako sa jednoducho naučiť programovať v Pythone?
Hodnotenie 4.4 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma