Tipy, ako na udržateľnú módu

Tipy, ako na udržateľnú módu

Udržateľná móda

08.12.2022 | PoctiveSEO.sk | mamtex.cz

Ak si myslíte, že nemáte čas alebo peniaze na to, aby ste zmenili svoj výber oblečenia, zamyslite sa znova. Myšlienka vytvoriť udržateľný alebo etický šatník od nuly je nepochybne skľučujúca. Nebudete môcť nosiť značky, na ktoré ste zvyknutí či obmedzíte svoj výber z hľadiska trendov. Všetky tieto obavy sú samozrejme opodstatnené, ale začať s udržateľným šatníkom nie je také ťažké, ako by ste si mohli myslieť – a z dlhodobého hľadiska to rozhodne stojí za to.

 

Čo je udržateľná móda?

Trvalo udržateľná móda je pojem, ktorý sa v dnešnej dobe čoraz viac používa, keďže si všetci stále viac uvedomujeme vážny dopad nášho oblečenia na životné prostredie. Čo však vlastne udržateľná móda znamená?

 

Stručne povedané, je to výraz pre odevy, ktoré sa vyrábajú a spotrebúvajú spôsobom, ktorý možno udržať, a zároveň chrániť životné prostredie aj tých, ktorí odevy vyrábajú. To je kľúčový dôvod pre udržateľnosť - znižovanie emisií CO2, riešenie nadprodukcie, znižovanie znečistenia a odpadu, podpora biodiverzity a zabezpečenie toho, aby pracovníci v odevnom priemysle dostávali spravodlivú mzdu a mali bezpečné pracovné podmienky.

 

Vzhľadom na množstvo zahrnutých faktorov je v súčasnosti stále príliš málo značiek, ktoré riešia všetky tieto problémy a dokonca aj tie, ktoré sú, pripúšťajú, že vždy existuje priestor na zlepšenie. To znamená, že len nakupovanie položiek označených ako „udržateľné“ nestačí, treba prehodnotiť nákupné návyky aj spôsob spotreby oblečenia.

 

Tipy, ako na udržateľnú módu

Ak teda chcete zabezpečiť, aby bol váš šatník čo najudržateľnejší, tu je všetko, čo potrebujete vedieť. Možno už robíte viac, ako si uvedomujete – a možno existuje priestor na zlepšenie.

 

1. Vyskúšajte test 30 opotrebovaní

Počuli ste už o výzve 30 opotrebovaní? Výzvu "30 Wears Challenge" vymysleli spoluzakladateľky Eco Age Livia Firth a novinárka Lucy Seigle v roku 2015, pretože chceli povzbudiť nakupujúcich, aby sa sami seba spýtali, či by si nejaký kúsok pred nákupom obliekli aspoň 30-krát.

 

Skúste sa teda vzdať nákupu toho módneho kúsku, o ktorom viete, že si ho oblečiete len na jednu príležitosť a namiesto toho investujte do niečoho s dlhšou životnosťou, čo môžete nosiť znova a znova. Vyberte si všestrannejšie kúsky, ktoré sa dajú kombinovať rôznymi spôsobmi, namiesto niečoho, o čom viete, že o chvíľu vypadne z módy.

 

2. Buďte viac informovaní

Jednou z najťažších vecí na snahe byť udržateľnejší je vedieť, kde začať – a čo je dôležitejšie, kde nakupovať. Našťastie je to teraz oveľa jednoduchšie ako kedysi, keďže existuje mnoho značiek s trvalo udržateľným zameraním.

 

Vždy sa snažte urobiť si malý prieskum, ak si nie ste istí. Sociálne médiá sú tak jednoduchým spôsobom, ako rýchlo a priamo nadviazať kontakt so značkami, ktoré tvrdo pracujú na tom, aby v módnom priemysle vytvorili viac zelenší priestor. Pri takomto špeciálnom nákupe sa chcete uistiť, že kupujete od značku, ktorá je v súlade s vašimi hodnotami.

 

3. Zmeňte svoj postoj k nakupovaniu

Všetci vieme, aké vzrušujúce môže byť nakupovanie a aké vzrušenie prináša nosenie novej veci. Dosiahnutie tohto pocitu novosti však neznamená, že položka musí byť úplne nová – výber vintage kúskov z druhej ruky alebo požičiavanie špeciálnych položiek na určité príležitosti je skvelý spôsob, ako tak urobiť.

 

Koncept tzv. obehového hospodárstva je zjednodušene povedané systém zameraný na minimalizáciu odpadu a maximálne využitie zdrojov.

 

4. Investujte do medzisezónneho oblečenia

Kupujte veci, o ktorých viete, že vám budú fungovať po celý rok. Nevyhadzujte celý letný šatník, keď žijete v chladnom a daždivom prostredí. Namiesto toho investujte väčšinu svojich peňazí na kúsky, ktoré prežijú viac ako jednu sezónu. Džínsy, tričká, klasické šaty, nadčasové kabáty a saká prispejú k oveľa udržateľnejšej domácnosti aj šatníku.

 

5. Darujte nechcené oblečenie

Darovanie nechceného oblečenia na dobrú vec namiesto toho, aby ste ho nechali visieť v šatníku, môže pomôcť ostatným k tomu, aby sa stali viac udržateľnejší. Budú tak investovať do vašich starších kúskov, namiesto toho, aby si kupovali niečo nové. Skvelý spôsob, ako to dosiahnuť, je postupovať podľa princípu: „jeden dnu, jeden von“ . To znamená, že keď si niečo kúpite, následne sa aj niečo vzdáte.

 

6. Naučte sa opravovať oblečenie sami alebo si nájdite dobrého krajčíra

Keď sa niečo roztrhne alebo zafarbí, nemusíte to nevyhnutne vyhodiť. Naučte sa, ako opraviť svoje oblečenie a doplnky – alebo to zverte profesionálovi. Je oveľa jednoduchšie nájsť skvelého krajčíra, na ktorého sa môžete spoľahnúť, než vyhadzovať veci, keď sa vám budú zdať opotrebované.

 

Pretože keď dáte oblečenie na charitu alebo ho dáte do kontajnerov na recykláciu oblečenia, nemusí to nevyhnutne znamenať, že sa znova predá alebo recykluje. Pomerne často toto oblečenie, o ktorom si myslíme, že mu dávame druhý život, aj tak skončí na skládke.

 

7. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou

Všetko je to o plánovaní. Nákup kvalitnejších a udržateľnejších kúskov vás bude pravdepodobne stáť viac peňazí ako nákup lacného produktu. Všetko je to však o zmene myslenia. Áno, stojí to viac, ale pravdepodobne oblečenie budete mať dlhšie a celkovo budete kupovať menej. Ak si kúpite len niekoľko produktov z kvalitných látok namiesto množstva lacnejších, menej ekologických kúskov, znížite tak aj svoju uhlíkovú stopu. 

 

8. Upravte si zvyk, akým míňate peniaze

Namiesto toho, aby ste míňali vaše úspory na šaty na svadbu alebo pár topánok, ktoré budete nosiť len na špeciálne príležitosti, miňte radšej na veci, ktoré nosíte každý deň. Možno si myslíte: "Nikdy by som toľko neminul za džínsy". Ale namiesto toho zvážte fakt, že si kúpite len jedny džínsy na dlhu dobu. A aj po niekoľkých sezónach budete mať kvalitný kúsok a udržateľný šatník, na ktorý budete hrdí.

 

9. Pri nakupovaní si prečítajte štítky

Navrhujeme, aby ste si pri nakupovaní pozorne prečítali etiketu. Pokiaľ ide o nakupovanie oblečenia v dnešnej dobe, väčšina ekologických značiek je transparentne komunikovaná už na samotných produktoch. Niektoré značky dokonca na etiketách a štítkoch uvádzajú informácie o ich praktikách, od zníženia spotreby vody až po výrobu z recyklovanej bavlny a podobne. To znamená, že tak môžete robiť lepšie rozhodnutia pri nákupe vašich obľúbených kúskov. 

 

10. Starajte sa o svoje oblečenie, aby vám dlhšie vydržalo

Znie to ako samozrejmosť, ale je to dôležité. Samozrejme, ak si kúpite kvalitnejšie oblečenie, pravdepodobne vám vydrží dlhšie a tiež je pravdepodobnejšie, že s ním budete zaobchádzať opatrnejšie, pretože bolo drahšie. Starajte sa o to teda správne a nebudete musieť vymieňať veci tak často. Od starostlivosti o kašmír cez pranie džínsoviny až po používanie prírodných materiálov pre udržateľnú domácnosť, vždy urobte niečo navyše, aby ste zaistili, že vaše oblečenie zostane dlhšie v tom najlepšom stave.

 

Ak chcete investovať do jedného základného nástroja starostlivosti o oblečenie, odporúčame vám naparovač. Buď ručný alebo stojaci. Naparovač je efektívna a šetrná alternatíva k žehleniu. Vaše oblečenie zanechá hladké, svieže a bez pokrčenia. Horúca para redukuje nepríjemný zápach a zabíja baktérie.

 

11. Vytvorte si kapsulový šatník

O kapsulovom šatníku ste už určite počuli. Niekoľko dômyselne vybraných kusov oblečenia vo vašej skrini ponúka nesmierne množstvo výhod. Vždy budete mať čo na seba a opustí vás nutkanie chodiť neustále na nákupy, čím opäť spomalíte svoju spotrebu. V rámci budovania kapsulového šatníka svoje šatstvo zredukujte na niekoľko kusov oblečenia. Niektorí minimalisti si vystačia s 10 kúskami, iní si ich ponechajú 50. 

 

Tu však nie je zámerom zbaviť sa všetkého, čo máte v skrini, ale poskladať si šatník tak, aby vám ušetril čas, energiu a nakoniec aj peniaze.

 

Na záver..

Cieľom udržateľnosti nie je prestať nakupovať zo dňa na deň, ale mať zodpovedný prístup k oblečeniu, ktoré si kúpime a aj následná starostlivosť. Predtým, ako si vyberiete tričko v nízkej cene v niektorom z veľkých reťazcov, zamyslite sa, či naozaj danú vec potrebujete a čo všetko stojí za výrobou takého trička. A aj tu určite platí zlaté pravidlo: "Menej je niekedy viac."

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Foto Cam Morin na Unsplash
Foto Alyssa Strohmann na Unsplash

Hodnotenie

Tipy, ako na udržateľnú módu
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma