Riziká sedavých zamestnaní

Riziká sedavých zamestnaní

Čo urobiť, aby ste sa im vyhli a cítili sa lepšie?

19.12.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Sedenie je pohodlné, ale veľakrát neuvedomujeme prináša so sebou aj radu negatív. Väčšine z nás sa život točí okolo sedavých aktivít, či už v práci, v škole alebo doma. Ten, kto dlhodobo sedáva, nehýbe sa a nevyvíja dostatok pohybu počas dňa určite neraz pocítili nepríjemné riziká, ktoré sa so sedením spájajú. 

 

Ak pracujete v zamestnaní, v ktorom musíte celodenne sedieť nedá sa s tým moc urobiť. Určite ste neraz pocítili bolesti chrbta, krížov, šije, hlavy a tŕpnutie nôh. Najmenej čo môžete urobiť je občas sa postaviť a ponaťahovať celé telo. 

 

Zdravá strava nenapraví to, že sa nedostatočne hýbete. Navyše tí, ktorí ešte aj nedbajú na svoje stravovanie majú vysokú šancu rýchlejšie priberať. Vysoká váha až obezita sa často následne spájajú s cukrovkou, zvýšeným tlakom a cholesterolom. 

 

Avšak, nemyslite si, že trpí iba vrchná časť tela. Nohy sú celý deň prehnuté, čo spôsobí to, že sa krv dostatočne necirkuluje. Môžete sem-tam pocítiť tŕpnutie noh, vážnejšie prípady zahŕňajú zdutie alebo opuchnutie žíl, čo inak poznáme ako kŕčové žily. V najhoršom prípade sa môže objaviť aj trombóza. 

 

Čo by ste mali zmeniť? 

Pracovné prostredie - nákup kvalitného vybavenia, ergonomická stolička alebo kľakačka, správne nastavenie výšky monitoru a podobne.

Aspoň každých 30 minút sa postavte a ponaťahujte sa

Ak vám výjde čas choďte si zacvičiť, zabehať alebo navštívte masérsky salón 

Prechádzajte sa vždy keď je príležitosť, napríklad keď pôjdete s kolegami na obed alebo meeting

Vyskúšajte počas dňa pracovať v stoji

 

Prichystali sme pre vás aj krátke video s jednoduchými cvikmi, ktoré by ste mohli zahrnúť do svojej pracovnej rutiny. Aktivity, ktoré sa väčšinou vykonávajú v sede je potrebné vyvážiť pohybom, aby sa vaše telo aj myseľ cítili lepšie. Navyše, cvičenie a celkovo pohyb podporuje tvorbu endorfínov a dopamínu, takže sa následne môžete cítiť viac motivovane a produktívnejšie. 

 

Hodnotenie

Riziká sedavých zamestnaní
Hodnotenie 4.8 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma