Čo je čipovanie auta?

Čo je čipovanie auta?

Co je chiptuning

20.05.2022 | PoctiveSEO.sk | fusion.sk

Nudí vás výkon vášho auta? Chcete jazdiť rýchlejšie, mať viac pružnosti a čo najmenšiu spotrebu? Ak hľadáte spôsoby, ako to zmeniť, riešením môže byť čiptuning motora.

 

Ako to funguje, pre aké motory je čiptuning vhodný a ponúka výhody či nevýhody? 

 

Čo je to čiptuning?

Čipovanie nazývané aj chiptuning, optimalizuje softvér v riadiacej jednotke motora. Slúži na úpravu a zvyšovanie výkonu motora. Pomocou tejto úpravy sa menia parametre, ktoré sú pri každom aute individuálne. Najčastejšie sa však stretávame so zvýšením v priemere o 20% na výkone a so znížením o 10% na spotrebe paliva. 

 

Tuning vs. Chiptuning

I keď nejde o to isté, niektorí si tieto dva pojmy zamieňajú. Čipovanie je zvyšovanie výkonu, ktoré je možné previesť vďaka preprogramovaniu riadiacej jednotky. Pri tuningu auta sa tiež dokáže zvýšiť výkon, no väčšinou ide aj o celkovú zmenu vzhľadu, to znamená, úpravu karosérie, blatníkov, nárazníkov alebo podsvietenia. Obe tieto služby však môžete kombinovať a tak docieliť, aby auto bolo podľa vašich snov.

 

Tip: Určitým tuningom pre začiatočníkov môže byť aj obstaranie parádnych alu kolies. Poznáte históriu hliníkových kolies?

 

Pre koho je chiptuning vhodný?

 

Chiptuning auta je dostupný pre všetkých. Hľadajú ho však najmä tí, ktorí chcú šetriť na palive alebo jazdiť rýchlejšie. Sú to prevažne mladší motoristi, ktorí potrebujú rýchlejšie a výkonnejšie autá.

 

Spektrum zákazníkov je však veľmi rozmanité. O chiptuning sa zaujímajú aj bežní vodiči, ktorí chcú mať istotu v krízových situáciách, ako je napríklad predbiehanie, ale aj vodiči autobusov alebo kamiónov, ktorých výkon je pre nich nedostačujúci.

 

Výhody čiptuningu

 

1. Vyšší výkon

Výhodou úpravy motora je jeho vyšší výkon, čo sa prejavuje napríklad pri rozbiehaní, pri potrebe zrýchliť, pri predbiehaní iného vozidla alebo pri rýchlejšej jazde. Chiptuning je individuálny a niektoré autá sú už nastavené takmer na hranici, ktorú je možné zdvihnúť iba minimálne. Pri úprave treba dbať v prvom rade na to, aby auto spĺňalo hlavne účel funkčnosti a mal by spĺňať aj určité emisné čísla podľa krajiny, v ktorej auto jazdí.

 

Vyšší výkon láka k rýchlejšej a zbesilejšej jazde. Ak sa pre chiptuning rozhodnete, nepodceňujte bezpečnosť na cestách a riaďte s rozumom.

 

2. Lepšia spotreba

Ďalšou výhodou je lepšia spotreba auta. Znížená spotreba je však ovplyvnená štýlom jazdy a pri načipovanom aute to platí dvojnásobne. Mnohí šoféri používajú takéto autá nesprávnym spôsobom. Treba si pamätať, že ak chcete, aby vaše auto podávalo vyšší výkon, no zároveň ušetrilo na spotrebe paliva, je potrebné nechať si poradiť od profesionálov, ako správne jazdiť. Ďalšou možnosťou môže byť aj výber správnych tuningových doplnkov, ktoré dokážu spotrebu znížiť.

 

3. Čipovanie nie je mechanický zásah do motora

Vedeli ste o tom, že čipovanie nezasahuje priamo do motora? Všetko sa totiž deje cez počítač, motor sa nemusí rozoberať a nepotrebujú sa žiadne špeciálne diely. Tento proces je bezpečnejší, pretože programovanie a zmena nastavení sú zapísané v čipe. Vďaka tomu sa všetko môže vrátiť späť alebo opätovne nastaviť.

 

4. Menej starostlivosti

Motor po čipovaní nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, stačí dodržiavať pravidelné servisné prehliadky, kontrolovať a vymieňať olej.

 

5. Zachovanie záruky

Keďže ide o programátorský zásah, čipovaním nestratíte záruku na aute. Treba však navštíviť overené pracovisko a nechať si ho načipovať v profesionálnom servise. Nedajte sa zlákať nízkou cenou, s ktorou môžu byť spojené riziká.

 

6. Zachovanie všetkých komponentov

Vo všeobecnosti sa na bežných automobiloch, ktoré sú technicky v poriadku, nemusia meniť žiadne komponenty. Tie podliehajú námahe bežného užívania. Ak však po úprave začnete auto viac využívať a jazdiť, motor bude potrebovať o niečo viac pozornosti.

 

Nevýhody čipovania motora

Jednou a pravdepodobne základnou nevýhodou je neprofesionálny a laický prístup, ktorý by mohol vášmu motoru ublížiť. Vedzte, že dobrý chiptuning vám kamarát v garáži asi nespraví. Dnešné moderné autá obsahujú veľa citlivých komponentov a senzorov, ktoré sú nastavené na určité vstupy a výstupy. Ak sa niektoré parametre zmenia, môže to spôsobiť množstvo problémov. Túto citlivú premenu preto zverte do rúk odborníkom, ktorí majú dlhoročné skúsenosti a vedia, čo robia.

 

Tip: Viete čo signalizujú tieto kontrolky v aute?

 

Pri chiptuningu myslite na to, že kvalitná práca vás bude niečo stáť. Naopak, nekvalitná a neprofesionálna práca sa vám môže vypomstiť drahým servisom a ďalšími opravami. Preto auto nezverte do rúk niekomu, kto nie je certifikovaný, overený a nemá dostatočné skúsenosti.

 

Treba mať na pamäti, že pri tomto zásahu sa môže vážne a nenávratne poškodiť hardvér počítača, a preto nie je možné ho vo všeobecnosti odporúčať všetkým používateľom. Keď sa pre tento zásah rozhodnete, mali by ste si byt' vedomí toho, aké následky tento proces so sebou môže viesť.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Photo by Inline Media from Pexels
Photo by Leif Bergerson from Pexels
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma