Čo sú mantinely do postieľky a ako ich vybrať?

Čo sú mantinely do postieľky a ako ich vybrať?

mantinely do postieľky

23.09.2022 | PoctiveSEO.sk | slovlenka.sk

Bezpečnosť dieťaťa je prvoradá a mantinel do postieľky je dnes neodmysliteľnou súčasťou výbavy takmer každej mamičky. Je to ideálny doplnok pre bábätká, aby sa v postieľke nebúchali do hlavičky a zároveň sa mohli aj na čo pozerať. Niektorí si ho vyrábajú sami doma, iní zvolia e-shopy alebo kamenné predajne.

 

Ako si správne vybrať mantinel a aké sú jeho výhody?

 

Aký je rozdiel medzi mantinelom do postieľky a hniezdom?

Mnohí si často mantinel mýlia s hniezdom, ktoré má trochu iný účel.

 

Mantinel do postieľky 

Mantinel do postieľky je látka vyplnená mäkkou výplňou, môže byť z viacerých materiálov a v mnohých farebných prevedeniach. Umiestnený je vo vnútornom obvode celej postieľky a jeho hlavnou úlohou je zabrániť tomu, aby sa dieťa zranilo. 

 

Slúži teda na ochranu bábätka pred zakliesnením ručičky alebo nožičky medzi tyče postieľky, ale aj pred prievanom. Mantinel nemá žiadne vekové ohraničenie a je určený pre deti od narodenia až do chvíle, keď začnú spať vo veľkej posteli.

 

Hniezdo

Hniezdo pre bábätko už na prvý pohľad vyzerá inak. Je menšie, nenachádza sa po celom obvode postieľky a môžete ho použiť aj mimo ňu. Poskytuje dokonalú ochranu počas spánku v polohe na chrbte bez nebezpečenstva prevrátenia. Spravidla sa vyrába z mäkkých a priedušných materiálov pre dokonalý komfort dieťaťa. 

 

Jeho veľkou výhodou je, že ho môžete prenášať, a tak napríklad pri ceste mimo domova nebudete potrebovať nosiť cestovnú postieľku. Hniezda sú vhodné pre deti vo veku do približne 6 – 8 mesiacov.

 

Tip: Zabezpečte si kočík vhodnými reflexnými prvkami a samolepkami pre zvýšenie viditeľnostina prechádzkach s vašim bábätkom.

 

Domáci alebo kupovaný?

Mantinely nie sú vždy lacnou záležitosťou a niekedy si musíte priplatiť. Detské vecičky, doplnky a všetko príslušenstvo často siahajú na úroveň stoviek až tisíc eur.

 

Ak chcete ušetriť a radi by ste bábätku zaobstarali cenovo dostupný mantinel do postieľky, bazár je skvelým miestom, kde nájdete tovar za zlomok ceny.

 

Druhou možnosťou je ušiť si vlastný. Postačia vám základné veci, ako je látka, výplň, šijací stroj, nožnice, meter, špendlíky, ihly, nite a možno aj nejaké stuhy. S ich pomocou vytvoríte vankúšiky, ktoré stuhou spojíte a máte hotovo. Rozmery mantinelu by mali byť totožné s dĺžkou postieľky a farbu látky je vhodné prispôsobiť detskej izbičke

 

Ako vyberať mantinel do postieľky?

Pri kupovaní je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. K tým základným patria:

 

Materiál

Kvalitný materiál je základom každého detského výrobku. Práve preto by ste mali pri ich výbere sledovať, z čoho sú vyrobené. Mantinel do postieľky sa skladá z dvoch hlavných častí - vrchná a vnútorná časť. 

 

Najčastejšie sa stretnete s mantinelmi zo 100 % bavlny alebo organickej bavlny, dá sa prať aj žehliť a je vhodná pre citlivú pokožku bábätka. Na výplň mantinelu sa používajú dva materiály:

 

Molitan je dostatočne mäkký, jeho nevýhodou je však nižšia priedušnosť

Mikrovlákno alebo duté vlákno, oba tieto materiály majú antialergické vlastnosti, sú priedušné aj dostatočne mäkké

 

Tip: Trápia aj vás alergie alebo tehotenská cukrovka? Viete ako sa pri nej stravovať?

  Rozmery

Ďalším rozhodujúcim faktorom sú rozmery. Pri nesprávnom výbere vám v postieľke mantinel nebude poriadne sedieť. Preto si vždy pred nakupovaním zmerajte celý obvod postieľky. Zistite si, ktoré rozmery by pre vás boli vhodné.

 

Vo väčšine prípadov však nájdete len zopár rozmerov, ktoré sú prispôsobené štandardným mieram postieľok 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm.

 

Typ

Niektorí predajcovia ponúkajú aj polovičné mantinely. Takýto mantinel sa umiestňuje na vrchnú alebo spodnú časť postieľky. Môže byť však nepraktický. Dieťa počas spánku nezostáva len na jednom mieste, prehadzuje sa a ľahko sa mu môže zakliesniť nožička v časti, ktorá ochranný mantinel nemá. 

 

Celopostieľkový mantinel oproti tomu umiestnite okolo celého obvodu postieľky. Síce je o niečo drahší, no dieťa ochráni v každom rohu postieľky.

 

Spôsob upevnenia

Mantinel k postieľke môžete pripevniť niekoľkými spôsobmi. Spravidla sa však využívajú šnúrky, pomocou ktorých môžete mantinel dobre upevniť. Šnúrok by malo byť dosť a mali by sa nachádzať ako na vrchnej, tak aj na spodnej časti mantinela.

 

Vek

Mantinel do postieľky je vhodný pre každý vek, no pre najmenšie bábätká sa odporúča skôr hniezdo. Hniezdo pre bábätko môžete vložiť do detskej postieľky alebo položiť na vašu posteľ, keď budete kojiť. Niektoré mamičky hniezda používajú aj ako prebaľovaciu podložku. Hodí sa na spanie počas dňa a je tiež bezpečným miestom na polohovanie bábätka na brušku.

 

Keď dieťa podrastie, pokojne do postieľky umiestnite aj mantinely.

 

Dizajn

V dnešnej ponuke nájdete mnoho farebných mantinelov s detskými motívmi, ale aj mantinely v jemnejšom prevedení. Vyberajte si ich teda podľa farieb detskej izby aj podľa vkusu.

 

Výhody a nevýhody mantinelu

 

Výhody

Chránia vašu ratolesť pred nárazom hlavičky do okraja postieľky

Zabraňujú dieťaťu v prestrkávaní ručičiek a nožičiek z postieľky

Dodávajú pocit bezpečia a ochránia pred prievanom

Zabránia tomu, aby cumlík alebo hračky vypadli z postieľky

Sú z príjemného materiálu a spravidla priedušné

Nájdete ich štýlovom prevedení

Sú univerzálne a môžete ich používať po celý čas, keď bude dieťa v postieľke

 

Nevýhody

Niektoré modely sú drahé

Pri novorodencoch a menších bábätkách je lepšie siahnuť po hniezde. Od 6-8 mesiaca môžete siahnuť po mantineloch

 

Mantinel do postieľky patrí medzi veľmi obľúbené príslušenstvo mnohých rodičov už po niekoľko rokov. Dieťaťu poskytuje komfort a bezpečie a pri jeho kúpe určite neoľutujete. 

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

Foto Ömürden Cengiz na Unsplash
Foto Sidekix Media na Unsplash

Hodnotenie

Čo sú mantinely do postieľky a ako ich vybrať?
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma