Tie najznámejšie pochádzajú pravdepodobne zo Švajčiarska, Francuzka či Holandska. Sú lahodné a keďže existuje veľké množstvo druhov, určite si každý milovník syra nájde to, čo mu bude najviac chutiť.
Vybrať si môžete naozaj zo širokého spektra syrov, ako sú napríklad mäkké, tvrdé, plesnivé i voňavé. A o tych plesnivých vám povieme niečo viac.
Plesnivé syry
Keď sa povie plesnivý syr, niekto môže ihneď ohŕňať nosom, no táto pleseň dodáva syru špecifickú chuť a vôňu. Vyrába sa z kravského, kozieho aj ovčieho mlieka, do ktorého sa pri procese pridávajú plesňové kultúry.
Rozdeľujeme 3 základné druhy plesňových syrov
syry s modrou, alebo zelenou plesňou,
syry s bielou plesňou,
dvojplesňové syry.
Syry s modrou alebo zelenou plesňou
Tieto syry majú pleseň vo vnútri hmoty a čím dlhšie zrejú, tým sú mäkšie, ich chuť sa stáva oveľa viac pikantnejšou a lahodnejšou. Medzi najznámejšie syry s modrou alebo zelenou plesňou, ktoré nájdete aj u nás je určite syr Niva, Roquefort, Gorgonzola.
Syry s bielou plesňou
Tieto syry majú pleseň na povrchu. Na ich výrobu sa spravidla používa pleseň Penicillium camemberi. Medzi tie najznámejšie patrí jednoznačne Camembert, Brie, Encián, Plesnivec, ale aj syr Hermelín. Obsah tuku v týchto syroch je pomerne vysoký, keďže sa vyrábajú z plnotučného mlieka.
Dvojplesňové syry
Tieto syry sú kombináciou bielej plesne na povrchu a modrej vo vnútri. Príkladom takéhoto syra je Modrý Encián.
Ani vegáni si nemusia odopierať syr
Mnoho ľudí, ktorí do vegánstva príliš nevidia môžu mať často skreslenú predstavu o tomto type stravovania. Aj vegáni už majú na výber rôzne náhrady mäsa, mliečnych výrobkov z rastlinného mlieka, ale aj syrov. Áno dokonca aj plesnivé syry ako camembert a hermelín, môžete nájsť v rastlinnej forme.
Vedeli ste, že...
... rastlinné mlieka vám môžu ponúknuť veľa zdravotných benefitov, a to najmä v alergénoch, ako napríklad laktóza, kazeín alebo cholesterol. Rastlinné mlieka ich spravidla neobsahujú.